ساتوشی ناکاموتو کیست ؟

خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو
Rate this post

خالق بیت کوین چه کسی است ؟

ساتوشی ناکاموتو نامی است که سازنده یا سازندگان رمز ارز بیت کوین از آن استفاده می کردند.
با اینکه نام ساتوشی ناکاموتو با بیت کوین پیوند خورده اما هیچوقت مشخص نشد که فرد مورد نظر چه کسی است. به باور بسیاری از مردم این اسم، نام مستعاری برای فرد یا افرادی است که نمی خواستند هویت واقعیشان آشکار شود.

برای بسیاری از افراد ساتوشی ناکاموتو مرموز ترین فرد در دنیای رمز ارزها است. تا به امروز هنوز مشخص نشده که این اسم به یک فرد تعلق دارد یا به یک گروه. تنها چیزی که مشخص شده این است که ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 یک مقاله منتشر که آغازی بر توسعه رمز ارزها بود.

سیستم پول الکترونیکی نظیر به نظیر ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو در مقاله،”بیت کوین: یک سیستم پول الکترونیکی نظیر به نظیر” به مزایای استفاده از شبکه نظیر به نظیر به عنوان راه حلی جهت مشکل دوبار خرج کردن(double-spending) ارز دیجیتال پرداخته بود. این مشکل به این صورت است که یک ارز دیجیتالی را میتوان به صورت مکرر در معاملات مختلف استفاده گردد؛ زیرا بر خلاف ارزهای فیزیکی که به دلیل ماهیت خود فقط می توانند در یک معامله استفاده شوند، ارزهای دیجیتالی به علت غیر قابل لمس بودن، در زمان معامله لزوما از مالکیت شخص خارج نمی شوند و شخص میتواند مجدداً از ارز مورد نظر را در یک معامله دیگر استفاده کند.

راه حل مقابله با این مشکل ، استفاده از واسطه های مورد اعتماد بود که بررسی می کرد، که آیا ارز مورد نظر قبلا توسط مالک آن خرج شده یا خیر. در بیشتر موارد بانک ها این معاملات را به عنوان واسطه و بدون ریسک قابل توجهی انجام می دهند. با این وجود اگر واسطه غیر قابل اعتماد باشد،ریسک معامله به شدت زیاد می شود. تنها راه حذف واسطه ها، رمزنگاری کرن معاملات است.

تراکنش های غیر متمرکز بر بستر بلاکچین

تراکنش های غیر متمرکز بر بستر بلاکچین

ناکاموتو تراکنش های غیر متمرکز را پیشنهاد داد؛ که با ساخته شدن بلاکچین به اوج خود رسید. در بلاکچین بر اساس روش اثبات کار(proof-of-work)،به هر تراکنش یک برچسب زمانی(timestamp) تعلق می گیرد که به پایان برچسب زمانی قبلی اضافه می شود؛ به این صورت یک سابقه ایجاد می شود که غیر قابل تغییر است.

از آنجایی که سوابق معاملات در کامپیوترهای شبکه توزیع شده است. تقریبا غیر ممکن است که شخصی بتواند سوابق را به نفع خودش تغییر دهد. سوابق در بلاک چین به صورت کاملا ایمن نگهداری می شود؛ زیرا برای تغییر این شرایط به مقدار بسیار زیادی توان محاسباتی نیاز است.

شخصیت ساتوشی ناکاموتو در روزهای ابتدایی بیت کوین درگیر کار بر روی نسخه ابتدایی این نرم افزار در سال 2009 بود. ارتباط با وی فقط به صورت الکترونیکی امکان پذیر بود؛ و به علت عدم وجود اطلاعات کافی در خصوص سوابق و شخصیت، هویت وی در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

ساتوشی خالق بیت کوین

در سال 2010، مشارکت ناکاموتو در بیت کوین به پایان رسید. آخرین مکاتبه ناکاموتو با یکی از توسعه دهندگان بیت کوین بود که در یک ایمیل اعلام کرده بود که “به کارهای دیگر روی آورده است”.با افزایش محبوبیت و استفاده از رمز ارزها، حدس و گمان ها در خصوص هویت و چهره ناکاموتو نیز افزایش پیدا کرد.

در حالی که تاکنون هویت ناکاموتو اثبات نشده است؛ تخمین زده می شود که حدود 1 میلیون بیت کوین همچنان تحت کنترل ناکاموتو می باشد. با توجه به اینکه حداکثر 21 میلیون بیت کوین استخراج خواهد شد؛ سهم ناکاموتو 5درصد از این مقدار می باشد که قدرت زیادی به وی در ای بازار می دهد. تاکنون چندین نفر به عنوان ساتوشی ناکاموتو واقعی معرفی شده اند اما هیچکدام نتوانسته اند ثابت کنند که ناکاموتوی واقعی هستند.

Rate this post