تتر ( Tether ) چیست؟

تتر چیست
3/5 - (1 امتیاز)

 

تتر Tether یک ارز دیجیتال با نماد USDT است که به عنوان پلی بین ارزهای دیجیتال و ارز های سنتی که قابلیت حفظ ثبات در طول زمان را دارد معرفی شد. این ارز در واقع نسخه دیجیتالی شده دلار آمریکاست.

کمپانی آی فینکس(iFinex) صاحب تشکیلات و ایجاد کننده تتر و صرافی بیتفینکس(Bitfinex) نیز توزیع کننده این ارز دیجیتال است. این ارز با نامrealcoin در سال 2014 راه اندازی شد اما پس مدت کوتاهی در ماه نوامبر نام آن به Tether تغییر کرد.

تتر به عنوان یک ارز دیجیتال پایدار(stable-coin) شناخته می شود؛ به این معنی که به ازای ایجاد هر 1 واحد تتر، 1 دلار آمریکا به عنوان پشتوانه به ذخایر بانکی اضافه می شود که به صورت کاملا شفاف، قابل حسابرسی و رسیدگی است.

تعداد زیادی ارز دیجیتال با ثبات دیگر نیز وجود دارد اما در حال حاضر Tether قدرتمندترین و مشهورترین ارز دیجیتالی پایدار در بین کاربران و سرمایه‌گذاران می باشد.

این ارز به علت ثبات و پشتوانه قدرتمندی که دارد از نوسانات شدید بازار رمز ارز ها در امان است، به همین دلیل اکثر صرافی‌های بزرگ مانند باینانس نیز از خرید و فروش این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند.

به دلیل محفوظ بودن از نوسانات بازار رمز ارز ها بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران از تتر به منظور حفظ ارزش دارایی های خود استفاده می کنند.

تتر بر روی چه بلاکچینی فعالیت میکند؟

در ابتدا Tether بر روی بستر بلاکچین بیت کوین توزیع و عرضه شد اما با رشد و محبوبیت ان، اکنون بر روی بستر بلاکچین های اتریوم، ترون، بیت کوین کش و الگورند(Algorand) عرضه می شود.

این مسئله به معنی دسترسی آسان تر به تتر است؛ همچنین می توان علاوه بر کیف پول رسمی بیت کوین، بر روی کیف پول های اتریوم،بیت کوین کش، ترون و الگورند ذخیره کرد.

وب سایت ای فینکس، با توجه به نیاز بازار نسبت به ایجاد و عرضه تتر اقدام می کند؛ سپس مقدار ایجاد شده به صرافی بیتفینکس انتقال داده می شود و دیگر صرافی ها و سرمایه گذاران از طریق آن می توانند تتر را به چرخه بازار وارد کنند.

تتر را می توان در بستر های غیرمتمرکز مورد معامله قرار داد اما از آنجایی که عرضه آن توسط شرکت آی فینکس کنترل و مدیریت می شود؛ تتر در دسته ارز های متمرکز قرار میگیرد.

 

مهمترین ویژگی های تتر

ویژگی های ارزدیجیتال تتر
  • ثبات قیمت و محفوظ بودن از نوسانات بازار
  • امنیت بالا
  • شفافیت مالی
  • عدم وجود محدودیت در خرید و فروش
  • سهولت در تبادل با سایر رمز ارز ها و یا پول نقد
  • سرعت بالا در تبادل نسبت به ارزهای سنتی
  • کارمزد ناچیز انتقال ارز در مقایسه با بانک ها و نهادهای مالی مرسوم
  • از Tether می توان در مناطقی که افراد به سیستم بانکی جهت ذخیره دارایی دسترسی ندارند، به راحتی استفاده و نسبت به ذخیره دارایی ها اقدام کرد.

 

نحوه خرید تتر

برای خرید تتر می توان از صرافی های Kucoin, Binance, Gate.io,bittrex یا bitfinex استفاده کرد اما به علت تحریم ها و قوانین مبارزه با پولشویی اکثر صرافی های بین المللی به کاربران ایرانی خدمات نمی دهند و در صورت افتتاح حساب در یکی از این صرافی ها، امکان بسته شدن یا تعلیق حساب بسیار زیاد می باشد.

بهترین راه برای خرید تتر مراجعه به وب سایت صرافی های ارز دیجیتال ایرانی است. کاربران در داخل ایران می توانند از وبسایت هایی که از خدمات واریز وجه ریالی پشتیبانی می کنند به صورت مستقیم تتر مورد نیاز خود را خریداری و به کیف پول خود انتقال دهند و یا سایر ارزهای دیجیتالی خود را به تتر تبدیل کنند.

وب سایت www.wallypay.net  نیز جزء معتبر ترین صرافی های ارز دیجیتال میباشد که کاربران زیادی با استفاده از آن ارزهای مورد نیاز خود را خریداری و یا به دیگر رمز ارز ها تبدیل می کنند.

 

کیف پول های تتر

 

تتر به علت گستردگی و اعتبار زیاد قابلیت ذخیره سازی و انتقال بر روی اکثر کیف پول های دیجیتالی اعم از سخت افزاری و نرم افزاری را دارد.

تتر را میتوان بر روی کیف پول های رسمی اتریوم، بیت کوین کش و ترون ذخیره کرد؛ همچنین کیف پول های بسیار متنوع دیگر هم جهت ذخیره سازی تتر وجود دارد اما لازم است که قبل از استفاده از اعتبارشان مطمئن شد.

یکی از مطمئن ترین راه های جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، گرفتن یک نسخه پشتیبان(بک‌آپ) از کیف پول می باشد، که معمولا حاوی کدی 12رقمی یا کلمه انگلیسی است که بعد از گرفتن بک آپ از کیف پول به کاربر داده می شود.

 این کد را باید در جای امنی یادداشت و نگهداری کرد که در صورت بروز هرگونه مشکل اعم از سرقت ، مفقودی و یا حذف شدن کیف پول، بوسیله نسخه پشتیبان بتوان کیف پول دیجیتالی خود را بازیابی کرد.

برای آشنایی با کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری کلیک کنید.

نتیجه گیری

تتر (Tether) مشهورترین و قدرتمند ترین ارز دیجیتال با ثبات در بازار ارز های دیجیتال می باشد که بهترین گزینه جهت حفظ دارایی ها از نوسانات شدید بازار رمز ارز ها است. اگر در بازار ارز های دیجیتال فعالیت میکنید، تتر بهترین گزینه جهت حفظ ارزش داراییتان است.

به علت شفافیت و امنیت بالای Tether، روز به روز به تعداد کاربران و استفاده کنندگان این ارز دیجیتال افزوده می شود.

همچنین به علت سرعت بالا و کارمزد ناچیز در هر تراکنش توجه تجار و سرمایه گذاران بین المللی را نیز به خود جلب کرده است.

در کشورهای در حال توسعه که دارای اقتصاد ضعیف و نقدینگی بالا و همچنین مناطقی که از دسترسی به سیستم بانکی محرومند، از تتر می توان به منظور حفظ ارزش دارایی ها و همچنین جلوگیری از به سرقت رفتن آنها استفاده کرد.

اکثر کیف پول های موجود نیز از تتر به علت سازگاری بالا پشتیبانی می کنند.

بر اساس مقاله منتشر شده وال استریت ژورنال 80% معاملات بیت کوین به وسیله تتر انجام می گیرد ، این ارز دیجیتال مهمترین عامل تامین نقدینگی در بازار رمز ارز ها می باشد.

فرآیند خرید و فروش تتر بسیار ساده راحت می باشد و اکثر صرافی های بزرگ و معتبر از آن پشتیبانی می کنند.

توکن های دلار تتر(USDT) و یورو تتر(EURT) در سال 2015 به بازار معرفی گردیدند و شرکت آی فینکس قصد دارد که در آینده نزدیک ین‌تتر ژاپن(JPYT) را نیز به عنوان ارز دیجیتال معرفی کند. 

3/5 - (1 امتیاز)