شبکه ترون (Teron) چیست؟

شبکه بلاکچین ترون چیست ؟
Rate this post

شبکه ترون (Teron) و رمزارز آن (TRX) یکی ازمحبوبترین شبکه های بلاکچین این روزها در بازار ارز های دیجیتال است و نظر همه ی سرمایه گذاران رابه سمت خودش جلب کرده است.

ترون شبکه ای با مقیاس پذیری بالا است که توان اجرایی آن بسیار بالاست و میتوان برنامه های غیر متمرکز زیادی را بر روی آن اجرا نمود . به این نوع برنامه ها که با استفاده از قرار داد های هوشمند اجرا می شوند برنامه های غیر متمرکز یا دی اپ (Dapp) گفته می شود.

Dapp ها بدون اینکه به واسطه ای نیازداشته باشند به کار خودشان ادامه می دهند.

جالب است بدانید شبکه ترون در حال حاظر قادر به انجام ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه با کارمزد نزدیک به صفر می باشد، این در حالیست که شبکه هایی مثل اتریوم ۱۵ تراکنش در ثانیه و بیت کوین ۷ تراکنش در ثانیه انجام می دهند.

هدف شبکه ترون ساخت پلتفرمی است که همه کاربران بتوانند از سرتا سر دنیا تمام نیازهای خود بر روی اینترنت را به صورت غیرمتمرکز و بدون واسطه انجام دهند.

کاربران می توانند در شبکه ترون نیز همانند شبکه اتریوم، قرارداد هوشمند ،برنامه های غیر متمرکز و توکن بسازند. استاندارد های ایجاد توکن در ترون با نام هایTRC10 و TRC20 شناخته می شود.

توکن بیت تورنت (BTT) یکی از توکن های شناخته شده و معروف ساخته شده در شبکه ترون با استاندارد TRC-10 می باشد. در شبکه ترون برای استفاده از قراردادهای هوشمند باید از استاندارد TRC-20 استفاده کرد.

رمز ارز شبکه ترون (TRX)

رمزارز TRX ارز دیجیتال اختصاصی شبکه ترون، در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ ساخته شد. ترون در عرضه اولیه (ICO) ۷۰ میلیون دلار به فروش رسید. TRX در ابتدا روی شبکه اتریوم با استاندارد ERC20 بود اما پس از فعال شدن شبکه ترون در 25 ژوئن ۲۰۱۸ روی شبکه اصلی آمد.

جالب است بدانید که ترون قابل استخراج نیست و تائید تراکنش های آن از طریق الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) انجام می شود.

نحوه کار ترون

نحوه کار بلاکچین ترون چگونه است

در این بخش به زبان ساده معماری ترون را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

معماری ترون

معماری شبکه ترون بر اساس سه لایه می باشد که این سه لایه عبارت اند از:

  • لایه برنامه کاربردی (Application layer)

  • لایه هسته (Core layer)

  • لایه ذخیره‌سازی (Storage layer)

لایه برنامه کاربردی: جهت ساخت برنامه های غیر متمرکز و سفارشی کردن کیف پول ها با استفاده از واسط های کاربری یا همان اینتر فیس ها واسط‌های کاربری (اینترفیس‌ها) برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز و سفارشی‌سازی کیف پول‌ها بهره ببرند.

لایه هسته: ماژول های قرارداد هوشمند و مدیریت حساب و اجماع در داخل لایه هسته قرار دارند.قرارداد های هوشمند موجود در ترون با java است. همچنین نوع اجماع در ترون اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) است.

لایه ذخیره سازی: پروتکل ذخیره‌سازی درشبکه ترون به صورت توزیع شده می باشد و برای ذخیره سازی حالت و ذخیره بلاک، طراحی شده است.

نود یا گره (Node) در شبکه ترون

در شبکه ترون سه نوع نود تعریف شده است که هر کدام وظایفی برعهده دارند، این گره ها عبارتند از:

۱- فول‌نود :(Full Node) وظیفه ارائه API و انتشار تراکنش‌ها و بلاک‌ها بر عهده فول نود ها می باشد.
۲- فول‌نودهای (Super Representative Witness)SR:وظیفه فول نود های SR تولید بلاک است و سود آن ازطریق تایید تراکنش ها توسط اثبات سهام است.
۳- سالیدیتی نود (Solidity Node):وظیفه این گره ها همگام سازی کردن بلاک های قطعی(irrevocable blocks) و ارائه استعلام API ها است.

خرید و فروش ترون

از آنجا که ترون از ارز های دیجیتال محبوب و معروف است خرید و فروش آن در تمام صرافی ها انجام میشود. برای اینکه به صورت مستقیم ریال خود را به ترون تبدیل کنید وارد قسمت خرید و فروش سامانه والی پی شوید و ارز ترون را انتخاب کنید و ادامه مراحل را طی کنید.

خرید و فروش تمامی ارز ها در سامانه والی پی به راحتی انجام پذیر است.

همچنین شما میتوانید مقداری اتریوم یا بیت کوین خریداری کنید و در یک صرافی خارجی معتبر آن را به ترون تبدیل کنید.

کیف پول ترون

شما برای ذخیره سازی ترون خریداری شده خودتان به کیف پولی نیاز دارید که امن باشد و همچنین کار با آن آسان باشد و هم اینکه کیف پولی که انتخاب کرده اید از ارز ترون پشتیبانی کند.

۴ مورد از معتبرترین و محبوب‌ترین کیف پول های امن برای ذخیره ترون عبارت اند از:

۱- کیف پول سخت افزاری لجر(Ledger nano S/X)

۲- کیف پول ترون لینک(TeronLink Wallet)

۳- کیف پول اتمیک والت(Atomic Wallet)

۴- کیف پول تراست والت (Trust Wallet)

Rate this post