توکن دای (DAI) چیست؟ صفر تا صد استیبل کوین دای

توکن دای چیست و چگونه کار میکند
Rate this post

توکن دای ارز دیجیتال منتشر شده از طریق پروژه ی غیر متمرکز «میکردائو» (MakerDAO) بر بستر بلاکچین است. دای یکی از ارز های دسته استیبل کوین‌ها می‌باشد، هر توکن دای همیشه ارزشی ثابت دارد. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با ویژگی ها و خصوصیات کوین دای آشنا کنیم.

استیبل کوین چیست؟ (Stable Coin)

استیبل کوین چیست ؟

در حقیقت استیبل کوین ارز دیجیتالی است که در بازار همیشه قیمتی ثابت دارد و ارزش آن توسط یک پشتوانه حفظ میشود.

به طور کلی دو نوع استیبل کوین وجود دارد : ۱- استیبل کوین متمرکز ۲- استیبل کوین غیر متمرکز

۱- استیبل کوین متمرکز

خصوصیات و ویژگی های استیبل کوین های متمرکز به شرح زیر میباشد:

این نوع استیبل کوین‌ها باید حتما وابسته به وجود یک شرکت باشند که وظیفه پشتیبانی مالی آنها را دارد. بدین ترتیب کنترل استیبل کوین های متمرکز به‌صورت کاملا متمرکز و از طریق همین شرکت‌ها انجام می‌شود.

  • پشتوانه آنها معمولا یک ارز فیات می‌باشد: مثلا ارز دیجیتالی توسط دلار پشتیبانی میشود، به این معنی که قیمت هر واحد آن ارز برابر با قیمت یک واحد دلار باشد.
  • استیبل کوین های متمرکز این قابلیت را دارند هر به هر شکلی در آیند: مثلا استیبل کوین یورو در بازار به عنوان یوروی دیجیتال و استیبل کوین یوان چین به عنوان یوان دیجیتال در بازار شناخته می‌شود.

۲- استیبل کوین غیرمتمرکز

پشتوانه استیبل کوین‌های غیرمتمرکز یا همان توزیع شده، دارایی‌های غیرمتمرکز می‌باشد و به همین دلیل نیاز به شخص ثالث یا شرکتی نیست که آن را پشتیبانی و کنترل کند. ارز دیجیتال DAI نیز یک استیبل کوین‌ غیر متمرکز است. در ادامه بیشتربا این نوع استیبل کوین‌ها آشنا خواهیم شد.

هدف از ایجاد توکن دای (DAI)

برای اینکه متوجه شوید هدف از ایجاد توکن دای چه بوده است در ابتدا باید با مفهوم استیبل کوین آشنا شوید.

استیبل کوین چیست؟

همانطور که میدانید رمز ارز هایی مانند بیت کوین و اتریوم و … دارای نوسانات بالای قیمت در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشند. از این رو این مسئله موجب شد تا سرمایه‌گذاران و توسعه دهندگان ارز دیجیتالی که ارزشی ثابت و همیشه پایدار است را ایجاد کنند. به این نوع ارزهای دیجیتال اصطلاحا استیبل کوین (Stable Coin) گفته می‌شود.

میکردائو و توکن دای نیز از چنین سیستمی پیروی می‌کند. به‌طوری که هر دای همواره برابر یک دلار است.

کاربران میتوانند از توکن دای در انتقالات بین‌المللی استفاده کنند و یا آن را پس‌انداز کنند.

در حقیقت توکن دای نوعی دلار دیجیتالی غیرمتمرکز است که هیچ کشور و یا شرکتی نمیتواند بر آن تسلط و نفوذ داشته باشد.

ارز دیجیتال دای چه مشکلی را حل می‌کند؟

تتر از اولین استیبل کوین‌ها در ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که برای اولین‌بار از بستر اتریوم منشعب شد.

هر تتر ارزشی ثابت و برابر با یک دلار دارد و شرکت تتر برای تضمین اعتبار این ارز به ازای هر تتری که منتشر می‌کند، یک دلار در حساب بانکی خود واریز می‌کند.

به همین دلیل تمام تترهای دنیا با پشتوانه دلارِ موجود در حساب بانکی شرکت تتر معتبر خواهند بود.

اما همیشه این سوال پیش می آید که آیا شرکت تتر به اندازه تترهای منتشر شده، پشتوانه بانکی کافی دارد یا خیر؟

تتر یک استیبل کوین متمرکز است و اگر شرکت تتر به اندازه تترهایی که چاپ می‌کند، موجودی دلار در حساب بانکی خود نداشته باشد، عملا درحال چاپ پول است.

بارها و با همین اتهام، پای شرکت تتر به دادگاه کشیده شده است.

تا کنون شرکت‌های حسابرسی زیادی به‌طور مرتب حساب‌های شرکت تتر را حسابرسی می‌کنند و نتیجه کار نیز این بوده است که این شرکت به اندازه تترهای منتشر شده، معادل دلاری در حساب‌های خود دارد.

اما باز هم مشکل عدم اطمینان وجود دارد. در چنین حالتی بهترین راه ارائه پروژه‌ها در قالب یک اقتصاد غیرمتمرکز (Decentralized Finance) بوده است. این سازو کار نباید در انحصار یک دولت یا یک شرکت قرار داشته باشد، تا هیچگونه فسادی نیز به ‌وجود نیاید.

راه حل توکن دای (DAI) برای مشکل عدم اعتماد

ارز دیجیتال دای (DAI) راه‌حل مشکل عدم اعتماد را رفع کرده است. همانطور که میدانید ارز دیجیتال دای دارای قیمتی ثابت است و نیاز به پشتوانه دلاری ندارد و همچنین کاملا غیرمتمرکز است. به این معنی که برخلاف تتر، توکن دای به پشتوانه دلاری نیاز ندارد. به همین دلیل هیچ فرد یا سازمانی نیز نمی‌تواند آن را کنترل کند.

همانطور که میدانید دای غیرمتمرکز است، در نتیجه هیچ کشوری یا شرکتی نمیتواند روی آن نظارت و کنترل داشته باشد پس هیچکس هم نمیتواند آن را تحریم یا بلوکه کند.

دای کاملا هم بی پشتوانه نیست، در واقع پشتوانه دلاری مثل تتر ندارد اما در کل پشتوانه دای ارز های دیجیتال دیگر مثل اتریوم (Ethereum) و بت (Bat) هستند.

پس ارز دیجیتال دای توسط اتریوم و بت پشتیبانی میشود.

چگونگی کارکرد توکن دای

پروژه میکر دائو و ارز مخصوص آن دای

ارزدیجیتال دای از بلاکچین اتریوم منشعب شده است. به این معنی که توکن دای (DAI) درواقع یک قرارداد هوشمند در اتریوم است. این قرارداد هوشمند «میکر دائو» (Maker Dao) نام دارد.

در این قرارداد هوشمند کاربران میتوانند برای دریافت توکن دای ارزهای دیجیتالی خود را به‌عنوان پشتوانه و تضمین قرارداد قرار دهند. به این ترتیب بدون اینکه ارز دیجیتال خود را فروخته باشید، مبلغی را به عنوان وام دریافت کرده اید.

سوالی که اینجا برای خیلی از افراد پیش می‌آید این است که ارز دیجیتال دای چگونه با پشتوانه ارز های دیگر می‌تواند قیمت خود را ثابت نگه دارد، در حالی که ارزهای دیجیتال در حال نوسانات قیمت هستند؟

راه حلی که دای برای حل این مشکل ارائه کرده این است که همیشه مبلغ تضمین به نسبت بازار با ضریبی بیشتر از مبلغ وام ارائه ‌شود. مثلا شما باید به اندازه ۱۵۰۰ دلار اتریوم در قرارداد هوشمند میکر دائو قرار دهید که به شما به اندازه ۱۰۰۰ دلار توکن دای تعلق بگیرد. این ضریب باتوجه به شرایط بازار تغییر می‌کند و ثابت نیست.

کوین‌های تضمین شده توسط شما تا زمان بازپرداخت و تسویه در قرارداد هوشمند مسدود می‌شوند. بعد از این‌که دیگر به توکن دای (DAI) نیاز نداشتید می‌توانید با بازپرداخت دای، قرارداد هوشمند خود را تسویه کنید و کوین‌هایی که به‌عنوان پشتوانه قرار داده بودید را مجددا آزاد کنید.

پس از تسویه توکن های دای باز پرداختی، به این دلیل که دای پشتوانه ای ندارد، از سیستم حذف یا اصطلاحا سوزانده میشوند.

دای (DAI) و تتر (TETHER)

با توجه به مسائل گفته شده تا اینجای مطلب دریافتید که تتر و دای هر دو استیبل کوین هستند که همواره قیمت آن‌ها ثابت و برابر یک دلار است. این دو ارز، از یک قرارداد هوشمند ایجاد می‌شوند اما تفاوتی که باهم دارند نحوه اداره کردن آنهاست. تتر توسط شرکت تتر اداره می‌شود. در نتیجه اگر روزی شرکت تتر به هردلیلی وجود نداشته باشد، یا منحل شود، تترهای دنیا نیز هیچ ارزشی نخواهند داشت. ولی توکن دای (DAI) به‌دلیل غیرمتمرکز بودن عملکردی کاملا متفاوتی دارد و به هیچ کشور و یا سازمانی وصل نیست که بخواهد بر آن کنترل داشته باشد.

چگونه توکن دای (DAI) بخریم؟

برای تهیه کردن توکن دای نیاز به ایجاد قرارداد هوشمند و گرفتن وام نیست. اگر قصد دارید توکن دای تهیه کنید میتوانید با مراجعه به سامانه والی پی و ثبت سفارش برای خرید توکن دای این کار را انجام دهید.

کارشناسان والی پی در سریعترین زمان ممکن سفارش شما را بررسی و تائید خواهند کرد.

جهت آموزش تصویری خرید توکن دای(DAI) از صرافی والی پی کلیک کنید.

اکسچنج‌های معتبر خرید و فروش دای

اکسچنج‌های معتبری که در زمینه خرید و فروش دای می‌توان با آنها کار کرد شامل موارد زیر میشود:

  • Binance
  • HitBTC
  • Kraken
  • Compound
  • ۱inch Exchange
  • Uniswap

والت‌های نگهداری توکن دای (DAI)

کیف پول های مناسب برای ذخیره توکن دای

توکن دای یک توکن بر بستر اتریوم است، پس اکثر کیف پول‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند نیز برای نگهداری توکن دای مناسب می‌باشند.

۱- کیف پول‌های سخت‌افزاری مناسب برای توکن دای

  • کیف پول لجر نانو (Ledger)
  • کیف پول ترزور (Trezor)

۲- انواع کیف پول‌های نرم‌افزاری مناسب برای توکن دای

Rate this post