استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) چیست؟

در استخر های استخراج چگونه باید استخراج کرد؟
2/5 - (1 امتیاز)

برای اینکه استخر استخراج را به خوبی درک کنید، باید با مفهوم استخراج بیشتر آشنا شوید .

استخراج (mining = ماینینگ) یا در بیان عامی تر ماین کردن ، نقطه مقابل ترید (معامله) یا همان خرید و فروش ارز های دیجیتال است .

به طور کلی در عمل استخراج کردن ۲ کار اصلی انجام میشود :

۱- آزاد کردن رمز ارزهای جدید به سیستم و تأیید آنها

۲- افزودن بلاک های حاوی تراکنشات کاربران زنجیره بلاک‌چین

این کار با استفاده از یک کامپیوتر که به اینترنت متصل است انجام می‌شود . این کامپیوترها مجهز به سخت افزارهای قوی و نرم افزارهای مخصوص و کنترل فرایند استخراج هستند . استخراج کردن رمزارز ها محاسبات پیچیده ای دارند که شبیه به حل کردن یک معما است .

به این معنی که ماینرها باید با حدس زدن اعداد و حل معادلات ریاضی، جواب معادله یا همان هش بلاک را بدست بیاورند. این کار مستلزم داشتن قدرت پردازش سخت‌افزاری و مصرف بالای برق است . اولین ماینری که آن معما را حل می‌کند، باید بلاک جدید را در بلاک‌چین قرار دهد و پاداش یا پاداش بلاک (block reward) خود را دریافت کند.

پاداش های بلاک از دو را تامین میشود :

۱- از طریق حل معادله بلاک

۲- از طریق کارمزد یا هزینه تراکنش ها که توسط کاربران شبکه پرداخت میشود

پاداش ماینینگ بلاک‌های جدید ، فعالیت سودآوری برای افرادی است که تجهیزات مناسب این کار را دارند و می‌توانند به راحتی از این طریق درآمد قابل توجهی کسب کنند.

افزایش تعداد ماینرهای فعال در استخراج این عمل را سخت تر میکند و برای دریافت بلاک جدید به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز خواهد بود. فرایند استخراج برای ماینرهایی که به تنهایی کار می‌کنند مناسب نمیباشد زیرا انجام این عمل به تنهایی بسیار سخت و تقریباً غیرممکن خواهد بود.

حال که با مفهوم عمل استخراج و چگونگی این کار آشنا شدید به موضوع اصلی “ استخر استخراج ” میپردازیم .

استخر استخراج چگونه کار میکند؟

از طریق استخر های استخراج یا مزرعه استخراج ، ماینر ها منابع محاسباتی خود را که برای حل بلاک بدست آورده اند با دیگر ماینر های موجود در استخر ترکیب می‌کنند تا قدرت پردازش مشترک آن‌ها را بالا برود. این کار باعث میشود سرعت ماین کردن بلاک‌های جدید افزایش یابد .

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

برای مثال باغ بزرگی را تصور کنید که یک باغبان با ۱۰۰روز کارشبانه روزی نمیتواند محصولات آن را برداشت کند اما، ۱۰۰ کارگر باهم میتوانند در یک روز این کار را انجام دهند و در آخر به عنوان پاداش انجام کار محصولات را به نسبت مقداری که هر کس باغبان کار کرده است بین خودشان تقسیم کنند .

حالا در استخر استخراج هم ،این کار به صورت ترکیبی با خروجی بهتر و شانس بیشتر برای حل معادلات بلاک انجام میشود .

در حالتی که فقط یک ماینر استخراج را انجام دهد ] این کار زمان زیاد و هزینه هایی دارد [ پاداش بلاک ماین شده تنها به همان شخص تعلق می‌گیرد اما در استخر استخراج ] ماین کردن به صورت دسته جمعه سریعتر انجام میشود[ پاداش به دست آمده میان اعضای مختلف استخر تقسیم می‌شود.

در یک تعریف کلی میتوان استخر استخراج را اینگونه بیان کرد که، فضایی است که ماینرها به آن وصل میشوند تا رمزارز استخراج کنند ؛ اما اینکه استخراستخراج چیست و چگونگی عملکرد آن را در ادامه توضیح خواهیم داد .

نحوه کار استخر استخراج

به طور کلی استخر استخراج به عنوان یک هماهنگ کننده برای اعضای استخر است.

در استخر استخراج کارهای زیر انجام میشود:

۱- مدیریت هش‌های اعضای استخر

۲- جستجوی جوایز از طریق تلاش‌های مشترک

۳- قدرت پردازش موجود

۴- ضبط کار انجام شده توسط هر یک از اعضای استخر

۵- اختصاص سهام پاداش به هر یک از اعضای استخر متناسب با کار انجام شده پس از تأیید

در استخر استخراج کار ها یه دو روش انجام میشوند ؛ روش اول به صورت سنتی میباشد که در این روش باید تمامی اعضا را به یک واحد کاری متشکل از یک دامنه خاص از نانس‌ها (nonce) اختصاص داد .(نانس‌ها همان اعدادی هستند که ماینرها با محاسبه آن‌ها فرایند استخراج را انجام می‌دهند . )

هنگامی که تمامی اعضای استخر کار خود را در یک محدوده به پایان برسانند، در خواست یک واحد کار جدید می‌کنند.

روش دوم به این صورت است که اعضای استخر میتوانند ، هر مقدار که دوست دارند واحد کاری انتخاب کنند. این روش یک تضمین کننده برای این است که هیچ یک از اعضا روی یک محدوده مشابه کار نکنند و هر استخراج کننده مشغول به کار در محدوده متفاوتی خواهد بود.

مزایای استخر استخراج

همانطورر که میدانید استخراج به صورت فردی تا حد زیادی برای ماینرها سودآور نیست ، زیرا در این نوع استخراج ماینرها تجهیزات و زمان زیادی نیازدارند  ، همچنین احتمال دستیابی به بلاک جدید هم بسیار پایین می آید.

همانطور که میدانید دستگاه های ماینر، برق زیادی مصرف میکنند همچنین این دستگاه ها گرما و آلودگی صوتی زیادی هم تولید میکنند ؛ به منظور جلو گیری از احتراق و انفجار در اثر گرما سیستم های خنک کننده ای برای آنها تعبیه میشود . بنا براین علاوه بر برقی که دستگاه ماینر خودش به تنهایی مصرف میکند ، باید مصرف برق سیستم خنک کننده را هم در نظر گرفت.

در نتیجه برای استخراج یک بلاک هزینه زیادی صرف برق مصرفی میشود .

اخیراً به دلیل مورد استقبال قرار گرفتن برخی رمز ارزها توسط کاربران ، استخراج بسیاری از ارزهای دیجیتال خیلی سخت شده است ، چون ارزش و بهای آنها  افزایش یافته است و در مقابل هزینه‌های مربوط به سخت افزاری‌های گران قیمت لازم برای ماینرها همچنین هزینه مصرف برق در فرایند ماینینگ یا استخراج به صورت قابل توجهی افزایش یافته است.

حالا برای تعریف مزیت های استخر استخراج  میتوان گفت که :ماینرها با پیوستن به استخرهای استخراج  در هزینه‌های ناشی از ماین کردن صرفه جویی زیادی میکنند و شانس هر ماینر برای استخراج بلاک جدید و دریافت پاداش افزایش می‌یابد.

معایب استخر استخراج

 

یکی از مواردی که میتوان به آن به عنوان معایب استخرهای استخراج اشاره کرد متمرکز بودن فعالیت ها درون استخر است.

به این معنی که ،استخراج کنندگان باید کارهایی را انجام دهند که خود استخر تعیین کرده  فعالیت‌هایی که خود استخر برای آن‌ها تعیین می‌کند محدود می‌شوند و باید روی همین فعالیت تعیین شده کار کنند.

آن‌ها همچنین ملزم به تقسیم هر گونه پاداش احتمالی هستند و به همین دلیل پاداش پرداخت شده به هر ماینر خیلی کمتر از زمانی است که ماینر به صورت تنهایی فعالیت می‌کند.

به گزارش وب‌سایت رسمی بلاک‌چین  (blockchain.com)، تعداد کمی از استخرهای استخراج مانند انت پول (AntPool)، پولین (Poolin) و اف ۲ پول (F2Pool) ، بر فرآیند استخراج بیت کوین توسط ماینرها تسلط دارند.

بیشتر استخرهای استخراج تلاش می‌کنند  که به  صورت غیرمتمرکزفعالیت کنند و در مقابل برخی نیز اختیارات زیادی را در اداره پروتکل بیت کوین دارند. به نظر برخی از طرفداران ارزهای دیجیتال، وجود استخر استخراج بزرگ و تجمع قدرت در آن‌ها، برخلاف ساختار غیرمتمرکز ذاتی بیت کوین و سایر رمز ارزها است.

2/5 - (1 امتیاز)