دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

دفتر کل توزیع شده

دفتر کل توزیع شده

برای اینکه درک صحیحی از ماهیت بلاکچین و فناوری های دیگر غیر متمرکز داشته باشید باید با مفهوم دفترکل توزیع شده آشنا شوید.

در این مقاله به زبان ساده با مفهوم دفتر کل و دفتر کل غیرمتمرکز آشنا خواهید شد.

دفتر کل چیست؟

دفتر کل محلی است برای نگه داری اطلاعاتی از قبیل حساب‌ها، بدهی‌ها، اعتبارات و … ثبت می‌شوند. از این اطلاعات در زمانی مشخص برای رسیدگی به امور استفاده میشود.

دفتر کل در واقع همان دفتر حساب کتاب است که انسان ها از هزاران سال پیش ازآن به شکل های مختلف استفاده میکردند.

به طور کلی دفتر حساب کتاب به دنبال حافظه نامناسب انسان‌ها در به‌یادسپاری طولانی مدت داده‌ها به وجود آمود تا به امروز که دفتر کل‌ها به جز جدایی ناپذیری از زندگی ما تبدیل شده‌اند.

دولت‌ها، بانک‌ها، مراکز اداری و خیلی از سازمان ها و مکان های دیگر به نوعی از دفتر کل ها استفاده می‌کنند.

حساب بانکی ، میزان موجودی و تراکنش‌های شما در دفتر کل بانک به ثبت رسیده است.

تاریخچه دفتر کل

سیرتکاملی و تاریخچه دفتر کل توزیع شدهبه عقیده بسیاری از مورخان، مهمترین علت اختراع خط، نیاز برای ثبت اطلاعات در دفتر کل‌ها بود.

در این بخش دفتر کل های موجود در طول تاریخ را به شما معرفی خواهیم کرد.

لوح‌های سفالین

لوح های سفالین بیش از ۵۰۰۰ سال پیش در بابل به وجود آمدند. کاتبانی به دستور فرمانروایان آن زمان ، مامور شدند که میزان دارایی مردم، مالیات‌ها و برخی اطلاعات دیگر را بر روی لوح‌های گلی ثبت کنند. آن‌ها این کار را با استفاده از خط میخی انجام میدادند.

پاپیروس

در مصر باستان حدود ۲ هزار سال پیش از میلاد، نوعی کاغذ از گیاه پاپیروس که گونه ای از نی بود ساخته شد که با نام همان پاپیروس شناخته میشود و مصریان از آن زمان به بعد اطلاعات را در آن به ثبت میکردند.

چوب‌خط

چوب‌خط روشی ساده و بسیار قدیمی برای شمارش بوده‌است که از تناظر یک‌به‌یک در آن استفاده می‌شود.

چوب خط، تکه‌ای چوب یا استخوان بوده که به‌شمار بارهایی که رویدادی مانند طلوع خورشید یا زدن شکار رخ می‌داد و یا گره زدن ریسمان یا نگهداری دانه‌های سنگ یا حبوبات بر روی آن حک می‌شد.

در واقع کاربرد چوب‌خط برای یادآوری بود. تسبیح نیز نوعی چوب خط از دوران کهن میباشد.(ویکی پدیا)

کاغذ و حسابداری دو طرفه

از زمانی که کاغذ اختراع شد تا هزاران سال پس از آن از دفتر ها و کتاب های کاغذی برای حسابداری استفاده شد.

ظهور رایانه‌ها و دفتر کل های دیجیتال

در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی، زمانی که تکنولوژی کامپیوتر پیشرفته تر شد، پرونده های کاغذی جای خود را به سند های دیجیتال داد.

دیجیتالی سازی پرونده های کاغذی توسط پایگاه های داده به انرژی بیشتری نیاز داشت.

در دنیای امروز نیز عناصر کاغذی همچنان میان مردم بسیار رواج دارد مانند: پول، مهر و موم، امضا کتبی، صورت حساب، گواهی نامه و حساب و کتاب های دفتری.

پایگاه‌های داده در ابتدا در یک کامپیوتر به صورت متمرکز ذخیره می‌شدند و دیگر افرادی که میخواستند اطلاعاتی را به آن اضافه کنند مجبور بودند به همین یک کامپیوتر یا سرور متصل شوند و اطلاعات را وارد کنند.

در این خصوص یک مشکل وجود داشت و آن هم این بود که یک نفر می بایست به تمام پایگاه داده دسترسی داشته باشد که در اینصورت میتوانست آن را از بین ببرد یا اطلاعات ثبت شده در آن را تغییر دهد. یکی دیگراز مشکل ها اینبود که اگر برای پایگاه داده اتفاقی رخ میداد تمام اطلاعات به خطر می‌افتاد.

دفتر کل توزیع شده

دفتر های کل توزیع شده چگونه به وجود آمدندبا توجه به مشکلات گفته شده به تدریج و به مرور زمان دفتر کل توزیع شده به وجود آمد.

همگام با رشد قدرت محاسبات و توسعه رمزنگاری، و با استفاده از الگوریتم های جدید، دفترهای کل توزیع شده (Distributed Ledger) به وجود آمدند.

به طور کلی یک دفتر کل توزیع شده، پایگاه داده ای است که اطلاعات ثبت شده در آن فقط توسط گره یا کامپیوتر بروز رسانی و نگهداری می‌شود.

در این دفتر تغییر یا حذف اطلاعات توسط یک فرد خاص غیرممکن است و امنیت اطلاعات تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

توزیع شده به معنای همگانی بودن است.

در دفتر کل توزیع شده پرونده ها توسط یک سازمان مرکزی ثبت و به‌روزرسانی نمی‌شوند، این کار توسط هر شرکت کننده به طور مستقل، ساخته و نگهداری می شوند.

هر فرد در شبکه، هر تراکنش را پردازش می‌کند و سپس درباره ثبت شدن یا نشدن اطلاعات رای می‌دهد. در صورت تایید اکثریت، آن اطلاعات ثبت می‌شود.

هدف اصلی از ایجاد دفتر کل توزیع شده اجتناب از هزینه ها و واسطه های اضافی برای امنیت و ارتباطات می‌باشد.