کیف پول سرد(Cold Wallet) یا کیف پول دیجیتالی آفلاین یا

کیف پول سرد چیست
5/5 - (1 امتیاز)

کیف پول سرد، یک کیف پول آفلاین است. که برای ذخیره بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال استفاده می شود. با کیف پول سرد، دارایی های دیجیتال در بستری ذخیره می شوند. که به اینترنت متصل نیست و در نتیجه از دارایی ها در برابر دسترسی غیر مجاز، نفوذ سایبری و غیره محافظت می شود.

هنگامی که یک حساب پس انداز و یا کارت اعتباری به خطر بیفتد، بانک مربوطه می تواند نسبت به مسدود ساختن حساب و یا کارت موردنظر اقدام و در صورت سرقت نیز امکان ردیابی و بازگردانی وجه مورد نظر به صاحب حساب را خواهد داشت.

با این حال اگر حساب رمزنگاری یا کیف پول دیجیتالی شما به خطر بیفتد و دارایی های دیجیتالی موجود در آن به سرقت برود. مالک آن دیگر نمی تواند دارایی های خود را بازیابی کند. دلیل این امر این است که اکثر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند. و از حمایت بانک مرکزی یا دولت برخوردار نیستند. از این رو، نیاز به یک محیط ذخیره سازی ایمن و مطمئن برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیاز است.

کیف پول دیجیتال به کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی وابسته است.

کلید خصوصی، یک رشته منحصر به فرد از حروف الفبا است. که برای دسترسی به دارایی های دیجیتال توسط مالک از آن استفاده  می شود. کلید عمومی، مانند شماره حساب می باشد که جهت شناسایی مقصد تراکنش استفاده می شود. به عنوان مثال در زمان معامله، هر دو طرف می بایست کلیدهای عمومی خود را با دیگری به اشتراک بگذارند.

خریدار کالا یا خدمات، مقدار بیت کوین موردنظر را به عنوان پرداخت هزینه به آدرس اعلام شده ارسال می کند.. و بلاکچین اعتبار معامله را تایید می کند. پس از تکمیل تراکنش، فروشنده یا گیرنده، توسط کلید خصوصی خود می تواند به وجوه دریافتی دسترسی داشته باشد.

بنابراین حفظ امنیت کلیدهای خصوصی ضروری است زیرا در صورت سرقت آن میتوان به  بیت کوین و یا سایر دارایی های دیجیتال کاربر دسترسی پیدا کرد.

حفاظت در برابر سرقت

مزایای کیف پول سرد

کلیدهای خصوصی ذخیره شده در کیف پول متصل به اینترنت در برابر سرقت های مبتنی بر شبکه آسیب پذیر هستند. این کیف پول ها به کیف پول گرم معروفند.

با داشتن کیف پول گرم، تمام عملکردهای مورد نیاز برای انجام معامله از طریق یک دستگاه آنلاین انجام می شود.

کیف پول، کلیدهای خصوصی را تولید و ذخیره می کند. به صورت دیجیتالی تراکنش ها را توسط کلید خصوصی امضا و تراکنش های امضا شده را در شبکه منتشر می کند. مشکل این است که به محض اینکه تراکنش امضا شده به صورت آنلاین در شبکه انتشار میابد. ممکن است مهاجم یا هکری که در حال گردش در شبکه ها است. بتواند کلید خصوصی که برای امضای تراکنش استفاده شده را بدست آورد.

حافظه ذخیره سازی آفلاین یا کیف پول سرد با امضای معامله توسط کلیدهای خصوصی در یک فضای آفلاین این مشکل را برطرف می کند.

هرگونه تراکنشی که به صورت آنلاین آغاز می شود. موقتاً به یک کیف پول آفلاین که در دستگاهی مانند CD،USB. کامپیوتر آفلاین یا کاغذ نگهداری می شود، منتقل می شود.

سپس قبل از انتقال به شبکه آنلاین به صورت دیجیتالی امضا می شود. از آنجا که در حین امضای قرارداد. کلید خصوصی با سرور متصل به اینترنت تماس نمی گیرد. حتی اگر یک هکر یا مهاجم آنلاین با تراکنش روبرو شود. نمی تواند به کلید خصوصی استفاده شده دسترسی پیدا کند. در ازای این امنیت بیشتر، روند انتقال دارایی به داخل و خارج از کیف پول سرد تا حدودی مشکل تر از روند کیف پول گرم است.

اساسی ترین شکل کیف پول سرد، کیف پول کاغذی است.

کیف پول کاغذی، سندی است که کلیدهای عمومی و خصوصی به سادگی بر روی آن نوشته شده است. در این روش، سند مورد نظر از طریق ابزار آنلاین کیف پول کاغذی بیت کوین و یک پرینتر آفلاین بدست می آید.

کیف پول کاغذی معمولاً دارای یک کد QR است تا بتوان به راحتی آن را اسکن و برای انجام معامله آن را امضا کرد. ایراد این نوع کیف پول این است که در صورت مفقود شدن، ناخوانایی و یا از بین رفتن کاغذ مورد نظر، کاربر هرگز نمی تواند به محلی که دارایی های خود ذخیره کرده دسترسی پیدا کند.

شکل دیگری از ذخیره سازی سرد، کیف پول سخت افزاری است.که از یک دستگاه آفلاین یا کارت هوشمند برای تولید کلید خصوصی به صورت آفلاین استفاده می کند.

کیف پول USB Ledger نمونه ای از کیف پول سخت افزاری است. که از کارت هوشمند برای ایمن سازی کلیدهای خصوصی استفاده می کند. دستگاه و عملکرد آن مانند USB است و برای ذخیره کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین، به یک رایانه و برنامه مبتنی بر Chrome نیاز می باشد.

مانند کیف پول کاغذی، نگهداری از این نوع کیف پول و کارت هوشمند در یک مکان امن ضروری است. زیرا هرگونه آسیب یا خسارت می تواند دسترسی کاربر به دارایی های خود را قطع کند. دو کیف پول سخت افزاری محبوب دیگر شامل TREZOR و KeepKey است.

سرانجام، کاربرانی که به دنبال گزینه های ذخیره سازی سرد هستند. می توانند کیف پول های نرم افزاری آفلاین را نیز انتخاب کنند. که کاملاً شبیه کیف پول های سخت افزاری است. اما برای کاربرانی که دانش فنی کمی دارند از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. یک کیف پول نرم افزاری آفلاین، کیف پول را به دو سیستم عامل قابل دسترسی تقسیم می کند. یک کیف پول آفلاین که شامل کلیدهای خصوصی است. و یک کیف پول آنلاین که شامل کلیدهای عمومی ذخیره شده است. کیف پول آنلاین تراکنش های جدید بدون امضا را ایجاد می کند. و آدرس کاربر را به گیرنده یا فرستنده در انتهای دیگر معامله می فرستند. تراکنش امضا نشده به کیف پول آفلاین منتقل شده و باکلید خصوصی امضا می شود. سپس تراکنش امضا شده به کیف پول آنلاین منتقل می شود. و در شبکه منتشر می شود. از آنجا که کیف پول آفلاین هرگز به اینترنت متصل نمی شود. کلیدهای خصوصی ذخیره شده در آن همچنان ایمن هستند. Electrum و Armory اغلب به عنوان بهترین کیف پول های نرم افزاری آفلاین در اقتصاد رمزنگاری ذکر می شوند.

جهت خرید و فروش انواع رمز ارز ها بر روی این لینک کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)