کوین جوین و کوین میکسینگ چیست؟ (Coin Join & Coin Mixing)

جوین کوین چیست؟
Rate this post

کوین جوین و کوین میکسینگ یک روش برای مخفی نگه داشتن ردپای تراکنش های کاربران در بلاکچین است. همانطور که میدانید ماهیت بلاکچین به گونه ای است که نمیتوان اطلاعات تراکنش را در آن مخفی کرد. در واقع شفافیت تراکنشها یکی از خصوصیات و مزیت های بلاکچین محسوب میشود.

در دنیای واقعی شما نمیتوانید متوجه شوید پولی که در دست دارید قبلا از کجا و چگونه به دست شما رسیده اما ارز دیجیتالی مانند بیت کوین اینگونه نیست، در بلاکچین بیت کوین تاریخچه تراکنش ها به ضورت واضح و شفاف قرار داده شده است و قابل مشاهده برای کاربران است.

در واقع میتوان گفت که بلاکچین به دلیل خصوصی نبودن ممکن است مشکل ساز باشد. طی سالیان گذشته تکنیک‌هایی برای پنهان کردن ارتباط افراد با تراکنش‌ها معرفی‌شده‌اند که کوین جوین یا کوین میکسینگ یکی از این روش های پنهان سازی ردپای تراکنش است.

در این مطلب شما را با کوین جوین یا کوین میکسینگ که یکی از روش های پنهان کردن تاریخچه تراکنش است آشنا خواهیم کرد.

کوین میکسینگ و کوین جوین

کوین میکسینگ چیست و چگونه کار میکند؟

از کوین میکسینگ به عنوان روشی برای حفاظت از حریم خصوصی استفاده میشود که موجودی کاربران را مبهم میکند. اینگونه خدمات معمولا توسط یک شخص ثالث ارائه میشود به این معنی که این خدمات خصوصی نیستند.

کوین میکسینگ به اینصورت عمل میکند که ابتدا سکه های کاربر را دریافت میکند و با دریافت کارمزد، سکه ها را به کاربران باز میگردانند اما سکه های پس داده شده هیچ گونه ارتباطی با سکه هایی که در اول ارسال شده ندارند.

به ارائه دهنده چنین خدمات و سرویس هایی تامبلر (tumblers) یا میکسر (mixers)نیز گفته می‌شود.

همانطور که گفته شد این خدمات به صورت متمرکز ارائه میشود که هیچ تضمینی وجود ندارد پول کاربران به آنها باز گردد.

کوین جوین در سال ۲۰۱۳ توسط گرگوری مکسول (Gregory Maxwell) توسعه دهنده بیت کوین معرفی شد. گرگوری در مقاله ای در مورد ساختار این گونه تراکنش ها و نحوه دستیابی یه حریم خصوصی بدون ایجاد تغییر در پروتکل توضیحاتی ارائه کرد.

کوین‌جوین CoinJoin یکی دیگر از ابزارهای پنهان‌سازی و غیرقابل ردیابی شدن تراکنش ها است. کوین‌جوین این امکان را به کاربر میدهد که هیچ مدرکی جهت فاش کردن تراکنش و ارتباط با وی باقی نمی‌ماند.

کوین جوین جایگزینی غیر متمرکز برای میکسر های متمرکز است، در این روش کاربر تا حدود زیادی اختیار دارایی خود را در دست دارد.

کوین جوین چگونه کار می‌کند؟

کوین جوین اینگونه عمل میکند که چند کاربر برای ایجاد یک تراکنش هماهنگ میشوند و هر کدام ورودی و خروجی ارائه میدهند. همه ورودی ها باهم ترکیب شده و نمیتوان مشخص کرد کدام خروجی متعلق به کدام ورودی است.

تصور کنید چهار کاربر داریم که می‌خواهند تاریخچه تراکنش‌هایشان را پاک کنند. آن‌ها بین خودشان و یا به کمک یک هماهنگ‌کننده اختصاصی، هماهنگ می‌کنند تا ورودی‌ها و خروجی‌های دلخواهشان وارد کنند.

هماهنگ‌کننده کلیه‌ی اطلاعات را دریافت می‌کند و آن‌ها را به صورت یک تراکنش درمی‌آورد. او قبل از اینکه تراکنش را در شبکه پخش کند، از تمامی افراد مرتبط در این تراکنش امضا دیجیتالی را دریافت خواهد کرد. پس از آن، دیگر تراکنش قابل‌تغییر یا اصلاح‌پذیر نخواهد بود. این تراکنش مثل جعبه سیاه برای درهم کردن کوین ها عمل می‌کند.

Rate this post