هاوینگ بیت کوین چیست و چه زمانی رخ می‌دهد؟ (Bitcoin Halving)

هاوینگ بیت کوین
Rate this post

هاوینگ بیت کوین

هاوینگ از کلمه Half (به معنی نصف شدن) گرفته شده و در دنیای ارزهای دیجیتال به نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک، فرآیند هاوینگ گفته میشود.

به طور کلی در هر شش ساعت ۶ بلاک یافت میشود و رویداد هاوینگ بیت کوین نیز بعد از پیدا شدن هر ۲۱۰ هزار بلاک رخ میدهد، در نتیجه میتوان گفت رویداد هاوینگ هر ۴ سال یکبار اتفاق می افتد.

در واقع رویداد هاوینگ تاریخ مشخصی ندارد چون این فرآیند با توجه به تعداد بلاک های اضافه شده به زنجیر محاسبه میشود و زمان تقریبی آن هر ۴ سال یکبار است.


ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ، خالق اتریوم درباره رویداد هاوینگ می گوید:

“علت اصلی رویداد هاوینگ کنترل تورم می‌باشد. بانک های مرکزی که ارز های سنتی فیات را تحت کنترل دارند قادر هستند هر مقدار که میخواهند پول چاپ کنند و اگر بیش‌ازحد پول چاپ کنند، ارزش ارز دولتی طبق قانون عرضه و تقاضا سریعاً رو به کاهش می‌رود.”

بیت کوین به گونه ای طراحی شده که عملکردی مانند یک کالای با ارزش مثل طلا داشته باشد. همانطور که میدانید میزان طلاهای موجود در دنیا محدود است و با استخراج هر گرم از آن، باید برای استخراج طلاهای باقی‌مانده زحمات بیشتری را متحمل شد.

طلا به دلیل عرضه محدود توانسته در طی شش هزار سال گذشته، به‌عنوان یک وسیله تبادل و ابزار ذخیره ارزش خود را نشان دهد و امید است که بیت کوین نیز از پس انجام آن برآید.

تاریخچه هاوینگ بیتکوین

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

در ابتدای پیدایش بیت کوین هر ماینر به ازای ایجاد هر بلوک در بلاکچین ۵۰ واحد بیتکوین به عنوان پاداش دریافت میکرد

در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اولین رویداد هاوینگ بیتکوین در بلوک شماره ۲۱۰،۰۰۰ رخ داد و پاداش ماینر ها از ۵۰ به ۲۵ کاهش یافت.

هاوینگ بعدی چهار سال بعد در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۶ در بلوک ۴۲۰،۰۰۰ اتفاق افتاد یعنی با اضافه شدن ۲۱۰،۰۰۰ بلوک دیگر به بلاک چین که در نتیجه آن پاداش ماینر ها از ۲۵ واحد به ۱۲,۵ واحد کاهش یافت.

آخرین رویداد هاوینگ در ۱۱ می ۲۰۲۰ در بلوک ۶۳۰،۰۰۰ صورت گرفت و پاداش ماینر ها به ۶.۲۵ رسید.

تاریخچه قیمتی بیت کوین در هر هاوینگ

اولین هاوینگ در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ رخ داد که در این هاوینگ قیمت بیت کوین ۱۳ دلار و ۴۲ سنت بود اما بعد از فرآیند هاوینگ قیمت بیت کوین تا ۲۳۰ دلار افزایش یافت.

دومین هاوینگ صورت گرفته ۴ سال بعد در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد که در این زمان قیمت بیت کوین ۶۵۰ دلار بود و با گذشت یک سال، قیمت بیت کوین به ۲۰,۰۰۰ دلار رسید و توانست رشد ۳۱ درصدی را ثبت کند.

سومین و آخرین هاوینگ در ۱۱ می ۲۰۲۰ اتفاق افتاد که رشد چشمگیری در قیمت بیت کوین را تجربه کرد.

هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

همانطور که میدانید تنها در صورت کم شدن عرضه، تقاضا یا ثابت میماند یا بیشتر میشود.
با توجه به علم اقتصاد اگر عرضه کم شود و تقاضا ثابت بماند، قیمت باید دو برابر شود تا تقاضاها را پوشش دهد. ولی در دنیای واقعی و بیت کوین هیچ تضمین صد در صدی وجود ندارد که تقاضا زیاد ‌شود هرچند که احتمال آن زیاد است.
با در نظر گرفتن اینکه با نصف شدن پاداش استخراج، دیگر برای ماینرها به صرفه نباشد که به کار خود ادامه دهند و از شبکه خارج شوند.

Rate this post