ارزهای باثبات و نقش آنها در بازار ارزهای رمزنگاری شده

ارزهای باثبات و انواع مختلف آن
5/5 - (3 امتیاز)

ارز باثبات یا ارز پایدار(Stable-Coin)

ارز باثبات گروه جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده می باشد که تلاش دارند ثبات قیمت خود را با پشتیبانی کردن از دارایی های ارزشمندی که در ذخایر بانکها نگهداری میشود، حفظ کنند. ارزهای باثبات با ادغام کردن دو ویژگی مهم شهرت خود را بدست آورده‌اند. پردازش آنی، ایمنی و رعایت حریم خصوصی را از رمز ارزها و نداشتن نوسان و ارزش پایدار را از ارزهای سنتی به سیستم خود اضافه کرده اند.

مفهوم ارزهای باثبات:

در حالی که بیت کوین به عنوان محبوب ترین ارز رمزنگاری شده شناخته می شود؛ ارزش آن اغلب دچار نوسان های شدیدی می شود.

این مسئله باعث میشود که بیت کوین و سایر رمز ارزهای محبوب برای برای استفاده روزانه عموم مردم مناسب نباشد. اساساً یک ارز می بایست وسیله‌ای جهت تبادلات مالی و شیوه‌ای برای حفظ ارزش پول باشد و همچنین ثبات ارزش آن در طول زمان می بایست نسبتا حفظ شود.

به صورت ایده‌آل، یک رمزارز می بایست قدرت خرید خود را حفظ کرده و کمترین میزان تورم را داشته باشد. ارزهای پایدار برای مسائل فوق راه حل‌هایی را ارائه داده‌اند.

دلایل ثبات قیمت

دو دلیل اصلی برای ثبات قیمت ارزهای فیات، ذخایر آنها و اقدامات به موقع جهت تنظیم بازار توسط مقامات کنترلی و نظارتی مانند بانک های مرکزی است. از آنجایی که ارزهای سنتی به یک دارایی پایه مانند ذخایر طلا به عنوان پشتیبان نیاز دارند، ارزش آنها بر اساس نوسانات شدید ارزیابی و مشخص می شود.

در موارد خاص که ارزش ارزهای فیات ممکن است به شدت تغییر کند، مراجع نظارتی جهت حفظ ثبات قیمت ارز موردنظر به سرعت نسبت به مدیریت عرضه و تقاضا اقدام میکنند. بخش عمده‌ای از رمز ارزها فاقد این ویژگی های مهم می باشد.

ارزهای پایدار تلاش میکنند که شکاف بین رمز ارزها و ارزهای سنتی را پر کنند. با توجه با ساز و کارهای موجود، ارزهای با ثبات به 3 دسته تقسیم میشوند.

ارزهای پایدار تضمین شده توسط ارزهای سنتی(فیات)

این دسته از ارزها با نگهداری کردن از ارزهای فیات(سنتی) مانند دلار آمریکا به عنوان ضمانت، مقدار مناسبی از ارزهای جدید را ایجاد میکنند. انواع دیگر ضمانتها می تواند شامل فلزات با ارزشی مانند طلا و نقره، همچنین کالاهای با ارزش مانند نفت باشد. اما در حال حاضر اکثر ارزهای باثبات تضمین شده توسط ارزهای سنتی از دلار به عنوان ذخیره استفاده میکنند.

این ذخایر توسط افراد و یا نهادهای مستقل حفظ میشوند و به طور منظم مورد بررسی و حسابرسی قرار میگیرند. تتر(USDT) پرطرفدارترین ارز پایداری است که توسط مقدار مشابهی دلار آمریکا پشتیبانی میشود.

ارزهای پایدار تضمین شده توسط رمز ارزها

این دسته از ارزهای پایدار توسط دیگر رمز ارزها پشتیبانی میشوند. از آنجایی که رمز ارزهای ذخیره ممکن است تحت تاثیر نوسانات شدید قرار بگیرند، این ارزهای باثبات را وثیقه بیش از حد(over- collateralized) مینامند. به این صورت که مقدار بسیار زیادی رمزارز را به منظور ایجاد تعداد کمتری ارز پایدار، به عنوان ذخیره، نگهداری می کنند.

ارزهای پایدار بدون پشتوانه

ارزهای باثبات بدون پشتوانه از هیچ ذخیره‌ای استفاده نمی کنند اما شامل ساز و کارهایی مانند بانک مرکزی جهت حفظ ثبات ارز هستند.

این اقدامات شبیه چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول فیات است که می تواند با اجرای یک قرارداد هوشمند در یک سیستم عامل غیرمتمرکز  اجرا شود.

برای خرید انواع رمز ارزها کلیک کنید.

5/5 - (3 امتیاز)