قرارداد هوشمند یا smart contract چیست؟ (بخش اول)

قرارداد هوشمند چیست
Rate this post

 

قرارداد هوشمند:

قرارداد های هوشمند به طور بالقوه یکی از مفیدترین ابزارهای وابسته به شبکه بلاکچین هستند، که میتوانند انواع معاملات از بیت کوین و ارزهای فیات گرفته تا حمل و نقل کالاها را به صورت بین المللی انجام دهند.

قراردادهای هوشمند برنامه های اتوماسیون خود اجرایی هستند که بر روی شبکه های غیر متمرکز مانند بلاکچین اجرا می شوند؛ و به خاطر قابلیت حذف مرجع نظارتی، به یکی از جذاب ترین ویژگی های وابسته به تکنولوژی بلاکچین تبدیل شده است. در حالی که بلاکچین به عنوان نوعی پایگاه داده که معاملات را پردازش و تایید می کنند، قراردادهای هوشمند فقط شرایط از پیش تعیین شده را انجام می دهند.

اساساً پس از تحقق برخی شرایط خاص یک قرارداد هوشمند مانند رسیدن کالا ها به بندر، دو طرف معامله توافق می کنند که به صورت خودکار مبادله خود را با رمز ارز بیت کوین، ارز فیات و یا حمل و نقل کالاها انجام دهند.

درک توکن ها و قراردادهای هوشمند:

برای مثال، در زمان وقوع بلایای طبیعی در مقیاس گسترده، یک شرکت بیمه می تواند با استفاده از قراردادهای هوشمند به صورت خودکار مبالغ  مورد نظر را پرداخت کند.

همچنین قراردادهای هوشمند پایه و اساس مبادلات رمز ارزها و توکنهای دیجیتالی هستند. قراردادهای هوشمند می توانند بر مبادلات دیگر رمز ارزها مانند بیت کوین نیز نظارت کنند، به این صورت که، به محض تایید پرداخت، بیت کوین میتواند از حساب فروشنده به حساب خریدار واریز شود.

استفاده ها  و کاربردهای قراردادهای هوشمند:

کاربردهای قرارداد هوشمند در حوزه های مختلف

از قراردادهای هوشمند می توان در زمینه های متنوعی از مراقبتهای بهداشتی گرفته تا زنجیره تامین و خدمت مالی استفاده کرد. باهم تعدادی از آنها را بررسی می کنیم:

  •  قرارداد هوشمند در سیستم رای گیری دولتی

قراردادهای هوشمند محیطی ایمن جهت سیستم های رای گیری با آسیب پذیری کمتر نسبت به دستکاری وتقلب را فراهم می کنند. رای دادن با استفاده از قراردادهای هوشمند به صورت رمزنگاری شده(ledger-protected) می باشد، که شکستن رمزنگاری آن، کاری به شدت مشکل خواهد بود.

علاوه بر آن، قراردادهای هوشمند میتوانند تعداد رای دهندگان را افزایش دهند؛ زیرا از نظر تاریخی سیستم سنتی رای دهی به علت نیاز به تشکیل صف، نشان دادن اسناد هویتی و تکمیل فرم های مربوطه، بازدهی وسرعت پایینی دارد، اما وقتی که فرآیند رای دهی را به سیستم های آنلاین با استفاده از قراردادهای هوشمند منتقل کنیم، میتواند باعث افزایش تعداد شرکت کنندگان در این سیستم شود.

  • قراداد هوشمند در مراقبت های بهداشتی

بلاکچین میتواند سوابق بیماران را به صورت رمزنگاری شده با یک کلید خصوصی ذخیره کند. جهت حفظ حریم خصوصی فقط افراد خاصی اجازه دسترسی به سوابق را دارند. به همین صورت، می توان تحقیقات علمی را به صورت ایمن و محرمانه با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام داد.

تمام رسید های بیمارستان بیماران را می توان در بلاکچین ذخیره و به طور خودکار با شرکت های بیمه به عنوان مدرک به اشتراک گذاشت. علاوه بر این، از دفتر کل(ledger) نیز می توان برای فعالیت های مختلف، مانند مدیریت منابع، نظارت بر مواد مخدر و انطباق مقررات استفاده کرد.

  • قراداد هوشمند و زنجیره تامین

به طور سنتی، زنجیره های تامین، مشکلات زیادی را به سیستم های مبتنی بر کاغذ تحمیل می کنند، زیرا فرم ها جهت تایید می بایست مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند که این فرآیند دشوار، احتمال کلاه برداری و زیان را افزایش میدهد.

بلاکچین میتواند این خطرات را با ارائه ی نسخه دیجیتالی مطمئن و قابل دسترس به طرف های زنجیره، از بین ببرد. قراردادهای هوشمند را می توان برای مدیریت موجودی و اتوماسیون پرداخت ها و وظایف استفاده کرد.

  • کاربرد قرارداد های هوشمند در خدمات مالی

قراردادهای هوشمند شامل ابزارهای حیاتی برای دفترداری هستند و امکان نفوذ به سوابق حسابداری را از بین می برند. همچنین سهامداران را قادر می سازد تا بتوانند بطور شفاف در تصمیم گیری‌ها شرکت کنند.

در بخش دوم مقاله قراردادهای هوشمند به بررسی مزایا، معایب و آینده قراردادهای هوشمند خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

Rate this post