کلید خصوصی کیف پول دیجیتال private key

کلید خصوصی
Rate this post

کلید خصوصی کیف پول چیست ؟

کلید خصوصی نوعی پیچیده از رمزنگاری می باشد که به کاربر امکان دسترسی به رمز ارز خود را می دهد. کلید خصوصی بخش مهمی از بیت کوین و آلت کوین ها است که از کاربر در برابر سرقت و دسترسی غیرمجاز محافظت، و حساب کاربر را ایمن میکند.

معمولا یک آدرس عمومی و یک کلید خصوصی در زمان کار با رمز ارزها به کاربر اختصاص داده می شود. از طریق آدرس عمومی می توان وجوه را واریز و یا دریافت کرد.

کلید عمومی از طریق الگوریتم های پیچیده ریاضی با استفاده از کلید خصوصی ساخته می شود؛ انجام این عمل به صورت معکوس تقریبا غیر ممکن است به این معنی که نمی توان از طریق کلید عمومی به کلید خصوصی رسید.

کلید خصوصی می تواند از ترکیب های مختلفی تشکیل شده باشد. معمولا از مجموعه‌ای از حروف و اعداد تشکیل می شود تا هکرها نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. 

به عنوان مثال، آدرس عمومی را به عنوان صندوق پست و کلید خصوصی را به عنوان کلید صندوق پستی در نظر بگیرید؛

هرکسی از جمله مامور پست می تواند نامه و بسته های کوچک را از طریق شکاف، در صندوق پست بیاندازد، اما فقط صاحب صندوق پست با استفاده از کلید میتواند به محتویات صندوق دسترسی پیدا کند. 

به همین دلیل است که ایمن نگه داشتن کلید خصوصی بسیار مهم است؛ زیرا در صورت لو رفتن آن، هرکس می تواند به حساب شما دسترسی پیدا کند.

نحوه کار کلید خصوصی دیجیتال

کلید های کیف پول دیجیتال چطور کار میکنند

کیف پول دیجیتالی با ذخیره کردن کلید خصوصی کاربر، در هنگام معامله امضای دیجیتالی را ایجاد می کند. 

از آنجایی که تنها راه ایجاد امضای الکترونیکی استفاده از کلید خصوصی می باشد، که باعث تامین امنیت سیستم می شود.

امضای الکترونیکی به منظور تایید تراکنش توسط کاربر به کار میرود و اطمینان حاصل میکند که پس از انجام تراکنش دیگر امکان تغییر آن وجود نداشته باشد. اگر معامله تغییر کند، امضا نیز تغییر میکند.

فراموشی یا گم کردن کلید خصوصی کیف پول الکترونیکی

اگر کاربر کلید خصوصی خود را گم کند، دیگر امکان دسترسی به کیف پول خود را نخواهد داشت؛ بنابراین ذخیره کلید خصوصی در یک مکان ایمن بسیار اهمیت دارد. 

روش های مختلفی برای نگهداری از کلید خصوصی وجود دارد.

کلیدهای خصوصی را میتوان بر روی کیف پول های کاغذی ذخیره کرد و به صورت کد QR پرینت گرفت. در زمان تایید تراکنش نیز به راحتی میتوان کد چاپ شده را اسکن و تراکنش را تایید کرد.

برای آشنایی با کیف پول دیجیتال، کیف پول نرم افزاری و کیف پول سخت افزاری کلیک کنید.

Rate this post