چگونه میتوان تراکنش های بیت کوین را ردیابی کرد؟

ردیابی تراکنش های بیت کوین
Rate this post

ردیابی تراکنش های بیت کوین

تمامی تراکنش ها در بلاکچین بیت کوین کاملا شفاف و قابل ردیابی هستند. پس در نتیجه میتوان سابقه یک تراکنش را از مبدا تا مقصد مشاهده و پیگیری کرد.

در این مطلب چگونگی انجام این روند را تشریح خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

نحوه ردیابی تراکنش های بیتکوین

برای پیگیری آسان تراکنش های بیت کوین میتوان از سایت هایی تحت عنوان تراکنش یاب (Explorer) یا از خدمات خاص ارائه شده توسط بعضی از صرافی ها استفاده کرد.

بیت کوین نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال و بانک‌ها که دستیابی به اطلاعات مربوط به تراکنش‌های در حال انجام و انجام‌شده در آن‌ها بسیار دشوار است، شفافیت بالاتری دارد.

شفافیت در بلاکچین بیت کوین به قدری بالاست که میتوان تراکنش های بیت کوین را ردیابی کرد و اطلاعات مربوط به یک تراکنش را مشاهده کرد. در بیت کوین به راحتی میتوان مشاهده کرد که یک آدرس بیت کوین چه تراکنش هایی انجام داده است و در داخل آن چه مقدار بیت کوین وجود دارد.

از محبوبترین و پر استفاده ترین سایت های تراکنش یاب بیت کوین میتوان به سایت blockchain.com که یک کیف پول بیت کوین نیز محسوب میشود اشاره کرد.

چه زمانی باید از رهگیری تراکنش استفاده کرد؟

نحوه رهگیری تراکنش های بیت کوین

زمانی که کاربر بخواهد از رسیدن ارز به مقصد موردنظر یا تایید تراکنش خود اطمینان حاصل کند نیاز به پیگیری تراکنش خود دارد.

این ابزارها برای استفاده‌ی نهادهای قانون‌گذار و مقامات پلیس جهت پیگیری جرائم بسیار مفید و کارآمد است.

ردیابی تراکنش های بیت کوین به وسیله کد هش مخصوص به همان تراکنش انجام میشود.

برای مثال هش یک تراکنش بیت کوین به صورت زیر است:

(۳۶c۶d۹۲۴۰۹۰bec۷c۷aa۳۷۶۱۷۴۴bc۳۴۵۷۶d۲a۲۸۳۳bd۱۳a۰۵f۹۷۴۲۶d۰۶۶b۶bf۸۰a)

با وارد کردن این کد هش در یک سایت رهگیری تراکنش بیت کوین، میتوان به راحتی تراکنش مورد نظر را ردیابی کرد.

شفافیت در شبکه بیتکوین اطلاعات دقیقی از تعداد بیت کوین استخراج شده، میزان کارمزدها ،چگونگی وضعیت ماینرها و به طور کلی وضعیت شبکه می‌دهد.

راهکار برای تایید تراکنش ها

مهمترین نکته در تایید تراکنش ها پرداخت کارمزد است. نکته قابل توجه درباره ی تایید تراکنش ها توسط ماینر ها این است که ماینر ها تراکنش هایی را زودتر تایید میکنند که کارمزد بالاتری برای آنها در نظر گرفته شده باشد.

در حقیقت تراکنش ها با کارمزد بالا نسبت به تراکنش با کارمزد پایین الویت بیشتری برای ماینر ها دارد و زمانیکه تراکنش با کارمزد پایین ارسال شود، تایید آن ممکن است ساعت ها، روز ها یا حتی چند هفته طول بکشد.

هنگامی که تراکنشی تایید نمیشود در واقع در حال تاخیر خوردن مداوم در شبکه است، در این حالت ماینرها انگیزه زیادی برای تایید تراکنش با کارمزد پایین را ندارد پس به صورت تایید نشده (Unconfirmed) باقی می‌ماند و مبلغ تراکنش تایید نشده پس یک مدت (یک الی دو هفته) به حساب کاربر باز می‌گردد.

ردیابی تراکنش های بیت کوین

برخی از کیف پول ها و صرافی ها در تلاشند شرایطی فراهم کنند تا تراکنش های کاربرانشان در اولین دور، تائید شود. آنها این کار را با تعیین کارمزدهای متغیر و ردیابی دقیق تراکنش‌های بیت کوین و انجام می‌دهند؛ به این معنی که کارمزد هر تراکنش با توجه به شلوغ بودن یا خلوت بودن شبکه تعیین می‌شود.

اگر کاربری برای تایید تراکنش خود عجله داشته باشد میتواند با تعیین کارمزد بالا شانس خود را برای انجام سریع‌تر آن افزایش دهد.

دلیل طولانی بودن تایید تراکنش بیت کوین

گاهی اوقات تایید تراکنش در شبکه بیت کوین تا چندین روز طول می‌کشد. این تاخیر در تایید تراکنش میتواند به خاطر مشکل مقیاس پذیری در بیت کوین باشد.

شبکه بیت کوین در هر ثانیه قادر به انجام تنها ۷ تراکنش است که این رقم در مقایسه با بهترین های دنیای پرداخت، مثل ویزا (Visa)، بسیار کم است. مقیاس‌پذیری در شبکه های بلاک چین  یکی از مشکلات قدیمی بیت کوین محسوب می‌شود.

شبکه لایتنینگ یک راه‌حل جایگزین معرفی شده که با اضافه کردن یک لایه جدید به بلاک چین، انجام پرداخت های هم‌زمان با کارمزدهای پایین‌تر را ممکن می‌سازد.

لغو کردن تراکنشهای بیت کوین

 به طور کلی نمیتوان تراکنشهای انجام شده را لغو کرد اما گاهی اوقات این عمل امکان پذیر است.

توجه داشته باشید به محض اینکه تراکنش بیت کوین تایید بخورد، دیگر قابل بازگشت یا لغو نیست.

تنها زمانی میتوان یک تراکنش را لغو کرد که تراکنش شما تایید نشده (Unconfirmed) باشد.

این امر تنها در صورتی امکان پذیر است که کیف پول شما قابلیتی به نامRBF(Replace by Fee)داشته باشد که بتوان با استفاده از این قابلیت یک تراکنش جدید با کارمزد بیشتر را جایگزین تراکنش قبلی کرد.

روش دیگر که میتوان به کار برد تا قبل از تایید تراکنش آن را لغو کرد این است که کلید خصوصی خود را وارد یک کیف پول دیگر کنید و سریعا تراکنشی مشابه به آدرس فعلی خود و با کارمزدی بیشتر وارد کنید تا به عبارتی بیت کوین را دوبار خرج کنید. این روش کمی پیچیده است و برای کاربران تازه وارد توصیه نمیشود.

میزان شفافیت در دیگر بلاکچین ها

در بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر مثل اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش و… هم مانند بیت کوین کاملا شفاف است و می‌توان از طریق سایت‌های تراکنش‌یاب، یک تراکنش را پیگیری کرد.

اما برخی از ارزهای دیجیتال مثل مونرو، زی‌کش و دش، تحت عنوان ارزهای دیجیتال حریم‌ خصوصی محور (Privacy Coins) با عنوان ارزهای دیجیتال پیگیرگریز شناخته می‌شوند، بلاک چین‌هایی غیرشفاف و مخفی دارند. تراکنش های این شبکه را نمیتوان به سادگی ردیابی کرد.

برای سرمایه گداری در بیت کوین بر روی این لینک کلیک کنید.

Rate this post