استخر استخراج رمزارز، چگونه یک استخر استخراج رمز ارز خوب انتخاب کنیم؟

استخراستخراج خوب چیست
2/5 - (1 امتیاز)

استخر استخراج رمزارز

درباره استخر استخراج و چگونگی کارکرد آن و همچنین مزایا معایب آن، در بخش اول این مقاله توضیحات کاملی داده شد. اگر میخواهید درباره نحوه تقسیم پاداش بین اعضای استخر و چگونگی انتخاب یک استخر استخراج بیشتر بدانید، در ادامه همراه ما باشید.

معیارهایی که باید یک ماینر قبل از انتخاب استخر استخراج در نظر بگیرد

معیارهایی که یک ماینر باید قبل از انتخاب استخر استخراج رمزارز در نظر بگیرد

موارد زیر از جمله موارد با اهمیت برای انتخاب یک استخر استخراج است:

۱-سازگاری زیرساخت‌ها

برای خرید دستگاه استخراج باید این را در نظر داشته باشید که هر روز مدل های پیشرفته تر با کارایی های متفاوت تری وارد بازار میشود؛ پس باید از همه نظر ویژگی های خوب و بد آن را بررسی کنید تا متوجه شوید که آيا آن دستگاه ماینر مناسب شرایط و حجم کاری که قرار است انجام دهد، میباشد یا خیر؟ استخری که قرار است در آن فعالیت کنید از مدل ماینر شما پشتیبانی میکند؟سرعت دستگاه با سرعت استخر همخوانی دارد؟ دستگاه ماینری که قرار است استفاده شود به چه تجهیزاتی نیاز دارد ؟

مثلاً استخر اسلاش پول (Slushpool) که یکی از قدیمی‌ترین استخرهای استخراج است به کاربرانش توصیه می‌کند که برای استخراج باید از CPU و GPU (کارت گرافیک) استفاده کنند .

۲-نحوه تعیین وظایف

استخرهای استخراج از روش‌های مختلفی برای تعیین کار و وظایف ماینرها استفاده می‌کنند. ساده‌ترین و معمول‌ترین روش برای تقسیم وظایف میان ماینرها این است که وظایف به صورت یک نواخت میان گروه ها تقسیم شود؛ مثلا فعالیت‌ها و وظایف نسبتاً دشوار را به گروه” الف” و کارهای ساده ‌تر به گروه” ب” سپرده شود .

به عنوان مثال، استخر اسلاش پول از “الگوریتم سختی متغیر” (Vardiff) استفاده می‌کند که وظایف دشوار را به ماینرهای قوی‌تر و کارهای کمتری را به ماینرهای ضعیف‌تر اختصاص می‌دهد، در نتیجه فرکانس ارتباط نسبتاً یکنواختی را در استخر فراهم می‌کند.

علاوه بر این؛ این امکان را فراهم می‌کند که هش ریت (hash rate) توسط ماینر به درستی اندازه گیری شود تا جریان داده های هش متعادل شود، بنابراین هر ماینر برای دریافت پاداش استخراج شانس بیشتری خواهد داشت.

۳-شفافیت استخر توسط اپراتور

اپراتورهای استخر موظف اند برای افزایش اطمینان و شفافیت کار ماینرها تعهداتی را اجرا کنند. مثلاً، یک ماینر چگونه متوجه شود که هش ریت اعلام شده درست است یا اپراتورهای استخر پاداش ماینرها را به درستی پرداخت میکنند ؟ استخر در سطوح مختلف دشواری استخراج، چه میزان شانس موفقیت دارد؟

همچنین استخرهای استخراج برای بالا بردن میزان شفافیت و اطمینان آن استخر، به ماینر داشبوردی ارائه میدهند که بتواند کلیه فعالیت ها را زیر نظر داشته باشد، بنابراین ماینرها باید به دنبال استخرهایی باشند که چنین داشبوردی را در اختیار اعضا قرار دهند.

۴-ترش هلد (Threshold) و فرکانس پرداخت

ترش هلد میزان پرداخت و سودی است که از طریق استخر به ماینر ها پرداخت میشود . مثلا اگر سیستم شما تجهیزات قوی برای استخراج ندارد باید وارد استخرهایی شوید که ترش هلد پایین تری دارند در اینصورت میزان پرداخت و سود شما پایین تر خواهد آمد و همچنین ممکن است مدتی طول بکشد تا پرداخت ها به دست ماینر برسد.

۵-امنیت استخر

 

امنیت ازعوامل مهمی است که ماینرها باید قبل از پیوستن به یک استخر مورد ارزیابی قرار دهند.

ماینرها باید از موارد زیر اطمینال کامل حاصل کنند

۱-استخر اتصال ایمن به کاربرانش ارائه میدهد یا اتصال آزاد؟

۲-آیا در برابر حملات دیداس (DDo) که با افزایش فعالیت استخرها رخ میدهد، مقاوم است یا خیر؟

۳- اگر استخر توسط هکرها مورد حمله قرار بگیرد، استخر استخراج می‌تواند در برابر آن مقاومت کند ویا آن را لغو کند؟

۶-هزینه تراکنش‌های استخر

 بعضی از استخرها در قبال خدماتی که به ماینر ها میدهند هزینه ای از آنها دریافت میکنند اما استخرهایی هم وجود دارند که خدمات رایگانی به ماینر ها ارائه میدهند.برخی از استخر ها هم در شروع کار از ماینر هزینه ای نمیگیرند اما ممکن است هر از گاهی هزینه ای از آنها دریافت کند یا بعضی از استخر ها از ماینر میخواهند از نرم افزار هایی برای اتصال به سرور استفاده کنند که این کار باعث کاهش سود ماینر میشود.

بنابراین ماینر ها باید به نحوه پرداخت و هزینه های یک استخر هم توجه کنند.

انواع سهام در استخر استخراج

 به طور کلی زمانی که ماینر ها بتوانند به صورت موفقیت آمیز بلاک های هش را شناسایی کنند پاداش استخراج دریافت میکنند می‌کنند که بر اساس مکانیسم سهام استخر، بین اعضا به اشتراک گذاشته می‌شود. مکانیسم‌های سهام تعیین می‌کنند که کامپیوترهای هر یک از اعضا در استخراج بلاک‌ها چه میزان کار انجام داده‌اند.

در کل دو نوع سهام وجود دارد، ۱-سهام پذیرفته شده ۲-سهام رد شده

سهام های پذیرفته شده

سهام های پذیرفته شده نشان می‌دهد که کارهایی که توسط هر یک از اعضای استخر انجام می‌شود کمک قابل توجهی در کشف رمز ارزهای جدید کرده است و این اعضا پاداش کار خود را دریافت کرده‌اند.

سهام رد شده

سهام رد شده نشان دهنده کاری است که به استخراج بلاک کمک نکرده است و بنابراین ماینری که آن را انجام داده است هزینه‌ای برای آن دریافت نمی‌کند. حتی اگر کامپیوتر یکی از اعضا کار خود را با موفقیت انجام دهد اما آن را دیر ارسال کند، این کار رد می‌شود.

اعضای استخر بر اساس سهام پذیرفته شده خود که به یافتن رمز ارز جدید کمک می‌کند، پاداش می‌گیرند. یک سهم ارزش واقعی ندارد و تنها به عنوان یک روش عادلانه و صحیح برای توزیع پاداش میان اعضای مختلف استخر عمل می‌کند.

اساساً هر چه قدرت هش بیشتری در استخر وجود داشته باشد، سهام بیشتری نیز به ماینرها تعلق می‌گیرد.

چگونگی تقسیم پاداش در استخر های استخراج

استخر استخراج

۱-پرداخت به ازای هر سهم (Pay Per Share)

طرح‌های پرداخت پی‌پی‌اس (PPS) پرداخت‌ها را تنها بر اساس پاداش هر بلاک پرداخت می‌کنند.در این طرح پاداش ماینرها با توجه به بلاکی که اکنون پیدا کرده‌اند پرداخت میشود. در استخر استخراج رمزارز میزان هش پاور (hashing power)تعیین کننده ارزش یک سهم است و پرداخت ها از موجودی استخر کسر میشود.

۲-پرداخت کامل به ازای هر سهم (Full Pay Per Share)

پرداخت کامل به ازای هر سهم همان پرداخت به ازای هر سهم است، با این تفاوت که هزینه‌های معامله نیز به عنوان پاداش بلاک به اعضای گروه تعلق می‌گیرد.

طرح‌های پرداخت اف‌پی‌پی‌اس (FPPS) پاداش ماینرها را بر اساس پاداش بلاک و هزینه معاملات پرداخت می‌کنند.

۳-پرداخت به ازای آخرین تعداد سهام (Pay Per Last N Shares)

پرداخت به ازای آخرین تعداد سهام (PPLNS) یک نوع پرداخت با ریسک بالا است که پاداش پرداختی دراین روش زیاد میباشد.

در این روش، پاداش اعضای استخر با یافتن بلاک‌های جدید پرداخت می‌شود ، درواقع استخر مشارکت های شما در یافتن بلاک های قبلی را زیر نظر گرفته و با توجه به آنها پاداش بلاک بعدی پیدا شده را پرداخت میکند که به این عمل پنجره زمان (time window) می‌گویند.

اگر ماینرها قبل از یافتن بلاک از استخر خارج شوند، هیچ پاداشی به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت پس ماینرها تا پاداش خود را دریافت نکنند استخر استخراج رمزارز را ترک نخواهند کرد . بنابراین اعضا به عمل استخراج در استخر ادامه میدهند.

استخر متمرکز یا غیرمتمرکز؟

بسته شدن پهنای باند شبکه یک مشکل رایج است که در بلاک‌چین‌ها دیده می‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود که به استخرهای کوچک اعتماد کنید تا از تمرکز و تجمع قدرت در قسمت‌های خاصی جلوگیری شود و بلاک‌چین غیرمتمرکز باقی بماند.این نکته در حفظ سلامت و ایمنی بلاک‌چین مهم و برای جلوگیری از هرگونه تجمع هش پاور در استخرهای بزرگ، ضروری است.

2/5 - (1 امتیاز)