تحریم استخراج و استفاده از بیت کوین به خاطر محیط زیست

نگرانی های فعالان محیط زیست در خصوص بیت کوین

علیرغم محبوبیت و کاربرد بیت کوین در بازارهای مالی. همچنان نگرانی های افکار عمومی نسبت به تاثیرات مخرب این رمز ارز بر محیط زیست در حال افزایش است.

در سال جاری شاهد افزایش قابل توجه تعداد سرمایه گذاران، سلبریتی ها و نهادهای بزرگ در مخالفت با بیت کوین هستیم. همچنین گزینه پرداخت توسط بیت کوین که در حال فراگیر شدن بود نیز توسط برخی از شرکت ها به طور کامل لغو شد.

پروفسور برایان لوسی، استاد کالج ترینیتی. در اظهار نظر خود به فایننشال تایمز، بیت کوین را یک رمز ارز کثیف دانست. زیرا مقدار مصرف برق آن به اندازه یک کشور اروپایی است.

یک مطالعه در دانشگاه کمبریج نشان می دهد که مصرف سالانه برق بیت کوین در رتبه 33 جهانی است.

تعیین این مسئله که انرژی مورد استفاده برای تامین امکانات استخراج بیت کوین از کجا تامین می شود اغلب بسیار دشوار و پیچیده است. در چین، معمولاً انرژی آن از طریق سوخت های فسیلی و معادن ذغال سنگ تامین می شود.

چین هم در مصرف برق و هم در استخراج بیت کوین در جهان، پیشتاز است. که تا 70% از کل عملیات استخراج بیت کوین، در این کشور انجام می شود.

در ایالات متحده. مسائل و نگرانی های مربوط به رمزنگاری و تاثیر آن بر محیط زیست به طور روزافزون در حال افزایش است. اخیراً نیز، گزارش هایی در مورد نیروگاه گرینیج، مطرح شده است.

این نیروگاه در گذشته به دلیل تقاضای پایین جهت تولید و تامین انرژی، تعطیل شده بود. اما اخیراً این نیروگاه جهت استخراج بیت کوین توسط هلدینگ اطلس خریداری شده است. برخی از افراد این اقدام را گامی مهم از سوی ایالات متحده در خصوص استخراج بیت کوین در آمریکا و کاهش انحصار چین در تسلط بر صنعت استخراج رمز ارزها میدانند.

با این وجود، فعالان محیط زیست در مجامع محلی. به شدت در حال بررسی و پیگیری اقدامات قانونی علیه این شرکت به علت آلودگی های زیست محیطی هستند.

برندها و شرکت های معتبر بیت‌کوین را رها می کنند.

برخی از واکنش های صورت گرفته از سوی برندها و شرکت های بزرگ بسیار مورد توجه قرار گرفته است. زیرا آنها زمانی از طرفداران پرشور رمز ارزها بودند.

گرین‌پیس(Greenpeace)، یک سازمان غیردولتی برجسته و پیشرو در زمینه حفاظت از محیط زیست است. این شرکت که در گذشته از دریافت بیت کوین به عنوان کمک مالی استقبال می کرد، اخیراً گزینه اهدای ارزهای دیجیتال را متوقف کرده است.

این سازمان، دلیل این تصمیم را افزایش نگرانی ها در خصوص تخریب محیط زیست عنوان کرد.

گرین‌پیس به فایننشال تایمز گفت: با روشن شدن میزان انرژی مورد نیاز برای اجرای بیت‌کوین. این سیاست دیگر قابل انجام نخواهد بود. این شرکت از سال 2014 تا کنون بیت کوین را به عنوان یک روش دریافت کمک مالی قبول داشت.

یک ضربه بزرگ دیگر، توقف شرکت تسلا در پذیرفتن بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت، باز هم به دلیل مصرف سوخت های فسیلی و اثرات مخرب زیست محیطی بود.

تسلا نه تنها یک شرکت محبوب است. که نگرانی های فزاینده را تایید می کند، بلکه در حالی است که تاثیر مدیر عامل آن، ایلان ماسک، بر بازار رمزنگاری در بالاترین حد خود قرار دارد.

برخی از تحلیلگران جو روانی به وجود آمده را عامل بعدی سقوط بیت کوین می دانند.

ایلان ماسک در بیانیه‌ای تصریح کرد که، اعتقاد دارد که صنعت رمزنگاری، یک صنعت آینده‌دار است اما نه به قیمت تاثیر مخرب بر روی محیط زیست.

همچنین برخی از افراد فعال در جامعه رمزنگاری، از تاثیرات مخرب سیستم فعلی بر روی محیط زیست ابراز نگرانی کرده‌اند. مدیر عامل ریپل(Ripple). کریس لارس گفت که سیستم اثبات کار(PoW) بیت‌کوین. دیگر منسوخ شده است و دارای اثرات نگران کننده‌ای بر روی محیط زیست است.

وی از مهاجرت این سیستم به گزینه هایی مانند سیستم اثبات سهام(PoS) حمایت می کند. سیستم اثبات سهام به میزان قابل توجهی انرژی کمتر نیاز دارد و موارد استفاده بیشتری را برای رمز ارزها ارائه می دهد.