امنیت کیف پول دیجیتال wallet security

امینت کیف پول های دیجیتالی و رمز نگاری شده
2/5 - (1 امتیاز)

امنیت کیف پول دیجیتال

در بخش اول کیف پول رمز ارزها، به معرفی این نوع از کیف پول ها پرداختیم. اشاره شد که کیف پول رمز ارزها نوعی کیف پول دیجیتالی است که برای نگهداری رمز ارزها و ارسال یا دریافت آن ها از طریق شبکه بلاکچین استفاده می شود.

همچنین متوجه شدیم که این نوع کیف پول ها دو مشخصه مهم دارند که حق مالکیت دارایی را به صاحب کیف پول می دهند. این دو مشخصه کلید عمومی و کلید خصوصی بودند. در این قسمت می خواهیم به امنیت این نوع کیف پول ها و انواع آن ها بپردازیم.

امنیت کیف پول رمز ارزها

کیف پول های ارز دیجیتال از اصول پیشرفته رمزنگاری برای برخورداری کاربران از امنیت کامل و تضمین آن، استفاده می کنند. بنابراین کاربران می توانند رمز ارزها را در این کیف پول ها، بدون هیچ ریسک بیشتری، ذخیره، ارسال یا دریافت کنند.

هنگامی که میخواهید یک کیف پول دیجیتالی راه اندازی کنید، اولین قدم، ایجاد یک کلید خصوصی، با استفاده از یک دستورالعمل امن است. 

هدف از این کار، تامین سطح بالایی از امنیت است. پس از ایجاد کلید خصوصی، کلید عمومی ایجاد می شود. از کلید عمومی نیز، آدرسی که برای دریافت رمزارز استفاده میکنیم، تولید می شود.

به هر حال، باید به این نکته توجه داشته باشیم که سطح امنیت کیف پول به نوع آن(دسکتاپ، موبایل، آنلاین، کاغذی، سخت افزار) و ارائه دهنده خدمات بستگی دارد. 

محیط آنلاین برای محافظت از دارایی ها در مقایسه با محیط آفلاین از خطر و ریسک بیشتری برخوردار است.

کیف پول های آنلاین میتوانند کاربر را در معرض نقطه ضعف های پلتفرم ارائه دهنده کیف پول قرار دهند؛ که ممکن است هکرها با سوء استفاده از این آسیب پذیری ها اقدام به سرقت موجودی و دارایی‌های کاربر کنند. 

در مقابل کیف پول های آفلاین را نمی توان به سادگی هک کرد زیرا به شبکه آنلاین متصل نیستند.

با وجود اینکه کیف پول های آنلاین نسبت به حملات هکری بسیار آسیب پذیرند اما رعایت اقدامات امنیتی در زمان استفاده از هر نوع کیف پولی ضروری است.

 مهم نیست که از چه نوع کیف پولی استفاده می شود، از دست دادن کلید خصوصی باعث از دست دادن دارایی های موجود در کیف پول می شود.

برای مثال، اگر کیف پولتان هک شود، یا برای کلاهبرداری پول ارسال کنید، هیچ راهی برای پس گرفتن پول و یا معکوس کردن تراکنش وجود ندارد. 

به همین دلیل رعایت اقدامات امنیتی بسیار ضروری و مهم است.

اقدامات امنیتی برای تامین امنیت کیف پول

از کیف پول خود نسخه پشتیبان( بک‌آپ) تهیه کنید، دارایی های خود را در محیط هایی که دارای امنیت بالایی است نگهداری کنید و فقط مقدار کمی را جهت استفاده روزانه به کیف پول آنلاین خود انتقال دهید.

نرم افزار کیف پول خود را همواره بروز رسانی کنید تا از آخرین ویژگی های امنیتی برخوردار شوید، علاوه بر کیف پول، نرم افزارهای کامپیوتر و موبایل خود را نیز بطور مکرر بروز رسانی کنید.

لایه های اضافی امنیتی ایجاد کنید. هر چه تعداد لایه های امنیتی بیشتر باشد، امنیت شما بهتر تامین می شود. رمز عبورهای طولانی و پیچیده انتخاب کنید و مطمئن شوید که برای برداشت وجه حتما نیاز به رمز عبور باشد.

از کیف پول هایی که لایه های امنیتی اضافی مانند تایید دو مرحله‌ای و پین کد پشتیبانی می کنند استفاده کنید. 

همچنین می توانید کیف پول هایی که قابلیت چند امضایی دارند استفاده کنید؛ این کیف پول ها برای انجام تراکنش نیاز به امضا و یا تایید یک کاربر دیگر نیز دارند.

چطور امنیت کیف پول دیجیتالی خود را بیشتر کنیم؟

امنیت کیف پول های دیجیتال

بسیاری از متخصصان پیشنهاد می کنند که دارایی رمزنگاری شده خود را به منظور تامین امنیت، به پول نقد تبدیل کنید یا کلیدهای خصوصی را در حافظه سخت افزاری نگهداری کنید؛همچنین می توانید یک کپی بر روی کاغذی از کلیدهای خود بگیرید و آن را در مکانی امن مانند گاو صندوق نگهداری کنید.

با استفاده از نرم افزارهای ایجاد کننده کد QR میتوانید از کاغذ نیز به عنوان کیف پول استفاده کرد و با اسکن کردن آن قادر خواهید بود تراکنش های خود را در بلاکچین انجام دهید.


علاوه بر موارد فوق متخصصان پیشنهاد می کنند که از صرافی آنلاینی که، از خدمات کیف پول با تایید دو مرحله ای بوسیله فناوری اعلان خودکار( Push notification) پشتیبانی می می کند، استفاده کنید.

با استفاده از فناوری اعلان خودکار میتوان کیف پول را به تلفن همراه متصل کرد، بنابراین فقط مالک تلفن میتواند درخواست دسترسی جهت احراز هویت و انجام تراکنش را تایید کند.


از نظر کارشناسان بسیار مهم است که بدانیم، مجرمان می توانند از راه های مختلفی، روشهای احراز هویت تلفنی را دور بزنند.

 یکی از این روش ها تعویض سیم کارت است که هکر با استفاده از روش های مهندسی اجتماعی اقدام به سرقت اطلاعات سیم کارت می کند که به این ترتیب تمامی اعلان ها و درخواست ها بجای مالک برای هکر ارسال میشود.


همچنین از طریق بارگذاری بدافزارها در سیستم قربانی و سرقت کلیدهای خصوصی وی نیز امکان به سرقت بردن دارایی ها وجود دارد.


روش های بسیاری برای کاهش حملات هکرها وجود دارد، اما بهترین راه، استفاده از کیف پول های سخت افزاری و تهیه نسخه پشتیبان از کلیدهای خصوصی خود و نگهداری در یک مکان امن است. 

متاسفانه اغلب مردم با سطح امنیت و جدیتی که برای محافظت از دارایی ها در برابر مجرمان لازم است را ندارند.

خطر گم کردن کلید خصوصی کیف پول:

گم کردن کلید خصوصی کیف پول رمز ارز

اصلی ترین مشکلی که در خصوص کیف های پول سخت افزاری(که با نام کیف پول سرد یا cold wallet نیز شناخته می شوند) وجود دارد اینست که اگر از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه نکرده باشید و کیف پول خود را گم کنید، تمام دارایی های موجود بر روی کیف پولتان نیز از دست خواهد رفت.

از طرف دیگر با استفاده از کیف پول های نرم افزاری(که با نام کیف پول گرم یا hot wallet نیز شناخته می شوند) از خدمات پشتیبانی بهره مند می شوید.

 در صورت از دست دادن کد دسترسی به کیف پول، راه هایی تعبیه شده که به شما امکان بازیابی کد دسترسی را می دهد.

دفتر ثبت حساب شبکه بلاکچین بر اساس یک روش غیر قابل اعتماد کار میکنند، یعنی شما جهت معامله نیازی به شناختن طرف مقابل ندارید. 

دفتر توزیع به هر تراکنشی که صحت آن توسط یک کلید مخفی معتبر، امضا شده باشد، اعتماد خواهد کرد. به همین دلیل محافظت از کلیدها بسیار مهم و ضروری است.


کیف پول ها قابلیت ذخیره کلیدها و انجام امضای دیجیتالی مورد نیاز برای دفتر توزیع جهت انجام تراکنش را نیز دارند.

نکاتی جت ایمن نگه داشتن کیف پول الکترونیکی

  • کلید خصوصی خود را در جایی مطمئن نگه دارید و تحت هیچ شرایطی با کسی در میان نگذارید.
  • کیف پول سخت افزاری خود را در مکانی امن مانند گاو صندوق نگه دارید.
  • همیشه از کیف پولتان یک نسخه پشتیبان در یک محل امن داشته باشید.
  • در تله ها و کلاهبرداری های اینترنتی گرفتار نشوید.
  • از اینترنت های عمومی برای انجام تراکنش استفاده نکنید.
2/5 - (1 امتیاز)