کیف پول رمز ارز

کیف پول ارز رمز نگاری شده یا رمز ارز
Rate this post

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز رمز نگاری شده یا کیف پول رمزارز یا ارز دیجیتال، رابطی است که امکان مدیریت رمز ارزها را برای ما فراهم می کند. یک بخشی از نرم افزار یا سخت افزار است که با آن می توان عملیات ارسال و دریافت هر رمز ارزی را از طریق شبکه بلاک چین انجام داد.

یکی از مهم ترین عناصر دنیای رمزنگاری و تکنولوژی بلاک چین، کیف پول ها هستند. استفاده از این ابزارها برای مدیریت رمز ارزها یک امر ضروری است. به همین دلیل انتخاب یک مورد مناسب که بتواند نیازهای ما را برآورده کند به اندازه داشتن آن مهم است. به همین دلیل، در این مقاله ما مهمترین و اساسی ترین اطلاعات که شما باید در مورد این کیف پول ها بدانید و اینکه چگونه کار میکنند، را ارائه خواهیم داد.

 

تعریف کیف پول رمز ارز

معرفی کیف پول رمز ارز یا رمز الکترونیکی

کیف پول رمزارز، یک نوع کیف پول دیجیتالی است که به کاربران اجازه می دهد تا دارایی های دیجیتالی خود را ذخیره و بازیابی کنند.

همانند ارزهای رایج و معمولی، برای خرج کردن پول نقد خود به کیف پول نیاز ندارید، اما قطعا کمک می کند تا همه آن ها را در یک مکان به صورت امن نگه دارید.

هنگامی که یک کاربر به یک رمز ارز مانند بیت کوین دست پیدا می کند، می تواند آن را در یک کیف پول رمزارز ذخیره کند و از آن برای ایجاد تراکنش ها استفاده کند.

کیف پول های ارزهای رمزنگاری شده درست مشابه آن دسته از برنامه های کاربردی هستند که با گوشی همراه یا کامپیوتر اجرا می کنید.

اگر ترجیح می دهید کیف پولی داشته باشید که قابل لمس باشد، می توانید یک دستگاه فیزیکی بخرید که  قابلیت اجرای برنامه کیف پول را داشته باشد.

تاریخچه کیف پول رمز ارز

اولین کیف پول رمزارز در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو همزمان با اولین انتشار ساز و کار بیت کوین، معرفی شد. بیت کوین پرکاربردترین و محبوب ترین رمزارز است، اما از آن زمان رمزارزهای متفاوتی که از فناوری بلاکچین استفاده می کنند ایجاد شده اند که هر کدام از آنها قابلیت ذخیره شدن در کیف پول رمزارز را دارند.

نحوه کار کیف پول ارز های رمز نگاری شده

برخی از کیف پول ها تنها یک رمز ارز را نگهداری می کنند، برخی دیگر هم قابلیت ذخیره چندین رمزارز را دارند.

زمانی که شما میخواهید اقدام به دریافت رمزارز کنید(چه با خرید از صرافی یا به عنوان درآمد یا هدیه)، فرستنده این رمزارز را به یک آدرس رمزنگاری منحصر به فرد صادر شده کیف پول راهنمایی میکنید که ارز مورد نظر باید به این آدرس ارسال شود.

شما ممکن است تصور کنید که نحوه ذخیره رمزارز بر روی کیف پول دیجیتال تان مانند ذخیره شدن فایل‌ها بر روی درایو USB است، اما در حقیقت، اطلاعات ذخیره شده بر روی کیف پول به محل ذخیره سازی پول شما در شبکه بلاکچین که دفتر عمومی ثبت حساب ها و تراکنش‌ها است، اشاره  می کند.

کیف پول رمزارز، کلیدهای رمز دار را ذخیره و از آن برای امضای دیجیتالی تراکنش ها در دفتر توزیع بلاکچین استفاده می کنند.

به این دلیل که این کلید ها تنها روش اثبات مالکیت دارایی های دیجیتال هستند، یک بخش حیاتی از ماهیت رمز ارزها را تشکیل میدهند. آینده این نوع کیف پول ها فراتر از این است که صرفا برای نگهداری رمز ارزها استفاده شود. آن ها می توانند روزی نمایانگر وضعیت حرفه و مالی شما، و یا حتی هویت شخصی شما باشند.

برای درک بهتر کیف پول رمز ارزها، آن ها را مانند کلیدهای ماشین بلاکچبن در نظر بگیرید. بدون این کلیدها، ماشین کار نخواهد کرد. و بدون آن ها، هیچ راهی برای اثبات مالکیت دارایی وجود ندارد.

 

کیف پول رمز ارز چگونه کار می کند؟

کلید عمومی و کلید خصوصی کیف پول رمز ارز و نحوه کارکرد

همانطور که بیان شد، کیف پول های رمز ارزها یکی از مهمترین و ضروری ترین بخش های مربوط به رمزارز و بلاک چین است. این به خاطر این است که به ما امکان ارسال یا دریافت پرداخت ها در دارایی های رمزنگاری شده را می دهند.

برخلاف سیستم های مالی سنتی، بیت کوین و سایر رمز ارزها به صورت کاملا دیجیتالی هستند که به صورت فیزیکی قابل لمس نیستند و بر اساس علم رمزنگاری کار می کنند. بنابراین طراحی کیف پول ها از اهمیت خاص و حیاتی برخوردار است تا بتوانیم دارایی ها را مدیریت کنیم. 

کلید های کیف پول رمز ارز

 کیف پول ها شبیه آن چیزی است که ما برای ذخیره کردن پول فیزیکی مان استفاده می کنیم، اما حقیقت این است که در مورد رمز ارزها، آن چیزی که واقعا در کیف پول ذخیره می شود کلید های عمومی و خصوصی است.

رمز ارزها به عنوان ارزهای رایج و به صورت فیزیکی وجود ندارند، بلکه به عنوان سوابق تراکنش ها در یک بلاک چین هستند که توسط گره های متصل به یکدیگر در سراسر جهان اداره می شوند.

بنابراین کلید های عمومی و مهم تر از آن، کلید های خصوصی که درون یک کیف پول وجود دارند،  به ما حق مالکیت بر نقل و انتقال رمز ارزها به آدرس های مشخص را می دهند. بیایید با جزئیات بیشتر به این موضوع نگاه کنیم:

  • کلید عمومی شبیه همان شماره حساب بانکی است. ما می توانیم آن را به هر کسی تحویل دهیم تا برای ما پول ارسال کند، بدون اینکه ریسک کنیم که ممکن است آنها موجودی کیف پول ما را برداشت کنند. از طریق کلید عمومی، آدرس ها برای دریافت رمز ارزو بررسی وضعیت وجوه ما ایجاد می شوند.
  • کلید خصوصی به عنوان نوعی پین(PIN) یا رمز عبور کار می کند که نباید آن را در اختیار کسی بگذاریم، زیرا این حق را به ما می دهد که وجوه خود در یک آدرس را برداشت یا خرج کنیم. بنابراین، مالک کلید خصوصی مالک این وجوه خواهد بود و کنترل کامل به آن دارد.
Rate this post